Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Kolejna fala pandemii może być wywołana nie omikronem, lecz deltą

Źródło: Zbigniew Wojtasiński /PAP
Autor: Monika Stelmach |Data: 16.05.2022
 
 
Szybko rozprzestrzeniający się omikron nie wyeliminował delty, dominującego wcześniej wariantu SARS-CoV-2. Izraelscy badacze twierdzą, że może on powrócić, napędzając kolejny wzrost zakażeń, już latem. Podkreślają, że pandemia COVID-19 nie przeminęła.
Wskazują na to przeprowadzone w Izraelu badania ścieków na obecność tych patogenów, pozwalające również zidentyfikować ich warianty – informuje „The Times of Israel”. Z analiz wynika, że nawet w szczycie wywoływanych przez omikron zakażeń COVID-19 w Izraelu wariant delta nie został całkowicie wyeliminowany, jak przypuszczano.

Prof. Ariel Kushmaro z Uniwersytetu Ben-Gurion oraz dr Karin Yaniv podejrzewają zatem, że omikron oraz ewentualne inne jego subwarianty mogą wkrótce zaniknąć, a zastąpi je bardziej odporna delta, zdolna wywołać kolejną falę infekcji. Izraelscy specjaliści piszą o tym na łamach „Science of the Total Environmental”.

Podobnego zdania jest ekspert ds. COVID-19 Naczelnej Rady Lekarskiej dr Paweł Grzesiowski. – Na podstawie wstępnych wyników badania można oczekiwać, że poziomy omikronu będą się zmniejszać aż do wyeliminowania, podczas gdy wariant delta utrzyma swój tajemniczy obieg, który może wynikać z korzystniejszych cech biologicznych albo nieznanego wektora – stwierdza na Twitterze.

Specjalista zwraca uwagę, jak ważne są badania ścieków. „W Izraelu – podkreśla – wykryto poprzedni wariant wirusa w ściekach mimo dominacji nowego. Monitoring ścieków to ważny element nadzoru nad COVID-19. Taki system powinien powstać w Polsce finansowany przez Ministerstwo Zdrowia”.

– Nasze badanie wskazuje, że pandemia nie przeminęła i prędzej czy później pojawi się kolejna fala zachorowań, najprawdopodobniej już latem lub pod jego koniec. Dotyczy to nie tylko Izraela – jest to zagrożenie międzynarodowe. Delta stwarza większe zagrożenie, niż się na ogół podejrzewa – zaznacza prof. Ariel Kushmaro.

Zdaniem prof. Kushmaro nowym zagrożeniem może być właśnie ten wariant lub jego podtyp. Zgadza się z tym immunolog dr Yariv Wine z Uniwersytetu w Tel Awiwie, który nie uczestniczył w tym badaniu. Uważa, że najnowsze badania pozwalają lepiej zrozumieć rozwój pandemii.

Prof. Ariel Kushmaro przyznaje, że wyniki jego badań były zaskoczeniem, gdyż oczekiwano, że – tak, jak to było w przeszłości – gdy jeden wariant się pojawia, to drugi zanika. Tym razem tak nie jest, co świadczy o większych zdolnościach delty do przetrwania. Specjalista podejrzewa, że wariant ten nadal się rozprzestrzenia, ale na ogół nie jest on wykrywany, co nazywa ukrytą cyrkulacją.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.