Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

MZ zniesie wymóg testu na COVID-19 dla dawców komórek lub tkanek

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Monika Stelmach
|
Źródło: Agata Zbieg/PAP
Likwidację wymogu uwzględniania wyniku badania PCR w kierunku SARS-CoV-2 dla dawców komórek lub tkanek przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia. Nie odnotowano bowiem udokumentowanego przypadku przeniesienia tego wirusa przez krew, komórki czy tkanki.
Pandemia COVID-19 zaostrzyła niedobór narządów do przeszczepów. Więcej z nich było odrzucanych ze względu na niejasne ryzyko w przypadku dawców zakażonych koronawirusem. Narządy pobrane od osób zakażonych COVID-19 mogłyby złagodzić istniejący niedobór.

Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać system zapewnienia jakości w bankach tkanek i komórek, przewiduje likwidację wymogu uwzględniania wyniku badania PCR w kierunku SARS-CoV-2 dla dawców komórek lub tkanek.

Obowiązek wykonywania przez banki tkanek i komórek badań w kierunku wykrywania wirusa SARS-CoV-2 wprowadzono w 2020 roku – w związku z wprowadzonym stanem epidemii spowodowanej koronawirusem.

Sposób kwalifikacji dawcy nie był wtedy jednoznacznie zweryfikowany i opisany – uzasadniono. Zgodnie z aktualnym staniem wiedzy medycznej nie odnotowano natomiast udokumentowanego przypadku przeniesienia wirusa SARS-CoV-2 przez krew, komórki czy tkanki.

Do projektowanych zmian pozytywnie odniósł się konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki oraz Krajowa Rada Transplantacyjna.

Badania pokazują, że pobieranie narządów od umierających pacjentów, u których wynik testu na COVID-19 był pozytywny, jest bezpieczne i nie powoduje zakażenia biorców wirusem SARS-CoV-2.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.