Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwum

Od 12 grudnia szczepienie przeciw COVID-19 dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Monika Stelmach
|
Źródło: Agata Zbieg/PAP
Od 12 grudnia można rejestrować na szczepienie przeciw COVID-19 dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat. Do Polski dostarczono 504 tys. dawek szczepionek, co wystarczy na zaszczepienie prawie 168 tys. dzieci. Rejestracja dzieci możliwa jest przez Moje IKP, infolinię lub w punkcie szczepień.
Informacje te podał minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej w Warszawie. Dodał, że w nocy z 11 na 12 grudnia wystawione zostaną e-skierowania na szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci od 6 miesięcy do 4 lat.

– Populacja tej grupy wiekowej to niemal 2 mln dzieci. Już od 12 grudnia będzie można zarejestrować się na szczepienie – poprzez Moje IKP bądź tradycyjnie przez infolinię pod numerem 989, jest ona czynna codziennie w godzinach od 7.00 do 20.00. Można też zarejestrować się bezpośrednio, w punkcie szczepień – poinformował minister zdrowia.

Podkreślił, że kwalifikację do szczepienia dzieci może przeprowadzić jedynie lekarz, szczepienia będą odbywać się także w punktach, w których on przyjmuje. – Punktów w tej chwili mamy w kraju ok. 7 tys.– zaznaczył Adam Niedzielski.

5 grudnia do Polski przybyło ponad pół miliona dawek szczepionek przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat.

– Schemat szczepienia jest trójdawkowy, więc to wystarczy na zaszczepienie prawie 168 tys. dzieci. Oczywiście, w przypadku większego zapotrzebowania dostawy mogą zostać uzupełnione – powiedział Niedzielski.

Wyjaśnił, że pierwsza i druga dawka szczepionki będą podawane w odstępie 3 tygodni, a trzecia po 8 tygodniach od przyjęcia drugiej dawki.

– Od 7 grudnia punkty szczepień mogą podawać tę szczepionkę w naszym systemie informatycznym. To są takie same procedury, jakie obowiązywały w przypadku innych grup wiekowych – zaznaczył.

Minister zapewnił, że preparat, którym będą szczepione dzieci, jest sprawdzony, przetestowany, zbadany, dopuszczony przez EMA, jak również przez polskie organy, które dopuszczają do obrotu.

Szczepienie będzie wykonywane preparatem Comirnaty firmy Pfizer. Szczepionka ta w zależności od wieku i masy ciała wykonywana jest bądź iniekcją w udo, bądź tradycyjnie w ramię.

Rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że szczepionkę dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat zamówiło już 76 punktów szczepień, a 3500 dawek w niedługim czasie wyjedzie z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Od 16 września 2022 r. drugą dawkę przypominającą przeciw COVID-19 mogą zaszczepić się wszystkie osoby powyżej 12 lat. Od 3 października 2022 r. możliwe są szczepienia przypominające w grupie dzieci od 5 do 11 lat.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.