Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwum

Prof. Szuster-Ciesielska: Szczepionki dla dzieci z dobrą skutecznością wobec omikronu

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Monika Stelmach
|
Źródło: Gabriela Bogaczyk/PAP
– Szczepionka dla dzieci firmy Pfizer daje skuteczność na poziomie około 70 proc., a szczepionka Moderny od 37 do 50 proc. – powiedziała wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, odnosząc się do szczepionek dla dzieci od 6. miesiąca życia do 5 lat. Oceniła, że jest to bardzo dobra skuteczność wobec omikronu.
Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała w środę szczepionki przeciwko COVID-19 dla najmłodszych – preparat Pfizera dla dzieci od szóstego miesiąca do czwartego roku życia i szczepionkę Moderny dla dzieci od szóstego miesiąca do piątego roku życia.

Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska – poproszona o komentarz w sprawie bezpieczeństwa tych szczepionek – podkreśliła, że badania kliniczne potwierdziły, że odpowiedź immunologiczna u najmłodszych jest porównywalna z efektami występującymi po podaniu preparatu wśród młodzieży, tj. u osób od 12 do 25. roku życia. Obie szczepionki podaje się dzieciom w postaci zastrzyków w mięsień ramienia lub uda.

– Możliwe działania niepożądane to drażliwość, senność, utrata apetytu, wysypka, podniesiona temperatura i tkliwość w miejscu ukłucia. Są to łagodne objawy, które dosyć szybko mijają – dodała ekspertka, zaznaczając, że o każdym podaniu szczepionki u dzieci decyduje lekarz po kwalifikacji pacjenta.

Wyjaśniła, że dzieciom w wieku od sześciu miesięcy do czterech lat szczepionkę Pfizera podaje się w trzech dawkach (po 3 mikrogramy każda); pierwsze dwie dawki w odstępie trzech tygodni, a trzecią co najmniej 8 tygodni po drugiej dawce. – Jej skuteczność po dwóch dawkach była niska, dlatego firma otrzymała zalecenie od EMA, aby wprowadzić trzecią dawkę szczepionki. I dopiero ta trzecia dawka daje ogólną skuteczność na poziomie około 70 proc. – poinformowała prof. Szuster-Ciesielska.

Natomiast szczepionkę Moderny podaje się dzieciom w wieku od sześciu miesięcy do pięciu lat w dwóch dawkach (po 25 mikrogramów każda) w odstępie czterech tygodni. – Skuteczność tej szczepionki wynosi od 37 do około 50 proc. w zależności od wieku dziecka – sprecyzowała wirusolog.

Ekspertka zwróciła uwagę, że szczepionki dla najmłodszych opracowane zostały na bazie wariantu podstawowego (z Wuhan), ale badania kliniczne były przeprowadzane w czasie, kiedy dominował omikron. – Dlatego jest to naprawdę bardzo dobra skuteczność szczepionek wobec omikronu – oceniła.

Prof. Szuster-Ciesielska została również poproszona o odniesienie się do notowanych ostatnio wzrostów chorób autoimmunologicznych, np. zapalenia mózgu u dzieci po przebyciu COVID-19 w kontekście szczepionek dla najmłodszych grup wiekowych.

– Ogólnie po szczepieniach nie wykazano żadnej skłonności do rozwoju reakcji autoimmunologicznych. Należy jednak pamiętać, że nawet osoby zaszczepione mogą zachorować na COVID-19. Dlatego istnieje ryzyko rozwoju choroby autoimmunologicznej u osoby zaszczepionej, która się zakaziła, ale z pewnością jest ono znacząco mniejsze, niż gdyby ta osoba nie była zaszczepiona – wyjaśniła wirusolog.

Odnosząc się do zapowiadanego w ciągu najbliższych dni posiedzenia Rady ds. COVID-19 w sprawie rekomendacji szczepień dla dzieci od szóstego miesiąca życia w Polsce, przekazała, że należy się spodziewać pozytywnej decyzji w tej sprawie. – Dotychczas Ministerstwo Zdrowia podejmowało decyzje, które były zgodne z rekomendacjami EMA i nie wygląda na to, aby w tej sytuacji było inaczej. Tym bardziej że minister Niedzielski zapowiedział już w mediach zakup około 500 tys. dawek szczepionek przeciwko COVID-19 dla najmłodszych – dodała prof. Szuster-Ciesielska.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.