Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Przedłużenie programu pilotażowego rehabilitacji po COVID-19

Źródło: Agata Zbieg/PAP
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 26.08.2022
 
 
Decyzja została podjęta w związku z zagrożeniem epidemicznym, a także koniecznością dłuższego testowania zasad tej rehabilitacji.
Pilotaż przedłużono o cztery miesiące – do 31 grudnia 2022 r. Tak przewiduje opublikowany w RCL projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w zakresie rehabilitacji leczniczej dla świadczeniobiorców po przebytej chorobie COVID-19 skierowano do konsultacji publicznych.

Jak uzasadniono, konieczność wydłużenia realizacji programu jest podyktowana aktualną sytuacją epidemiczną w Polsce – obowiązywaniem stanu zagrożenia epidemicznego.

- W okresie stanu zagrożenia epidemicznego uzasadnione jest przedłużenie realizacji programu pilotażowego, które ponadto pozwoli w odniesieniu do większej liczby przypadków przetestować model opieki rehabilitacyjnej nad pacjentami po przebytej chorobie COVID-19 – napisano.

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

W projekcie zaznaczono, że dzięki rehabilitacji pacjenci, który chorowali na COVID-19, znacznie poprawiają swoją sprawność oddechową, wydolność wysiłkową i krążeniową. Podkreślono, że pozytywnie wpłynie ona również na ich kondycję psychiczną.

Świadczenia rehabilitacji po przebytym COVID-19 są realizowane na podstawie skierowania. Skierowanie, po zakończeniu leczenia związanego z chorobą COVID-19, wystawi pacjentowi lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, czyli każdy lekarz, który ma umowę z NFZ, np. lekarz rodzinny.

Program gwarantuje od dwóch do sześciu tygodni kompleksowej rehabilitacji po chorobie COVID-19. Do programu będzie można dołączyć do 12 miesięcy od zakończenia leczenia związanego z COVID-19.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.