Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Zidentyfikowano nowy wariant SARS-CoV-2 z wysokim potencjałem mutacji

Źródło: PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 26.11.2021
 
 
W Botswanie zidentyfikowano nowy wariant koronawirusa, który zdołał przedostać się do RPA i Hongkongu. Mnogość jego kolców i potencjał do mutacji wywołują poważne zaniepokojenie naukowców z Imperial College London.
Wariant B.1.1529, który prawdopodobnie zostanie nazwany szczepem nu, został wykryty 11 listopada w Botswanie. Trzy dni później potwierdzono jego obecność w organizmie pacjenta w RPA. Został także zidentyfikowany u 36-latka, który 13 listopada wrócił z Afryki Południowej do Hongkongu.

– Ogromna liczba kolców wirusa sugeruje, że nowy szczep może stanowić poważny problem. B.1.1529 może omijać większość znanych przeciwciał monoklonalnych, co oznacza potencjał tego wirusa do wywoływania nowych epidemii na całym świecie, dzięki wymykaniu się mechanizmom obronnym organizmu – stwierdził dr Tom Peacock z Imperial College London.

Nieznany dotąd wariant koronawirusa mógł wyewoluować podczas przewlekłej infekcji osoby z obniżoną odpornością, prawdopodobnie u nieleczonego pacjenta z HIV/AIDS – zauważa prof. Francois Balloux, dyrektor Instytutu Genetyki University College London, który swoimi spostrzeżeniami dzieli się z Science Media Centre.

Eksperci – choć wyrażają wysokie zaniepokojenie potencjałem nowego szczepu do przechodzenia kolejnych mutacji – zaznaczają, że trudno przewidzieć, na ile B.1.1529 będzie zdolny do transmisji. – Może to być na tyle nietypowy w wewnętrznej konstrukcji twór, że okaże się niezbyt przenośny. Ten wariant wirusa powinien być monitorowany z wyjątkową uwagą – komentuje dr Peacock.

Naukowcy podkreślają, że nowe zagrożenie nadchodzi w czasie, gdy wiele państw otwiera swoje granice dla międzynarodowych podróżnych, a Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że Europa pozostaje „w mocnym uścisku” pandemii. Prognozy WHO przewidują do 1 marca 2022 roku śmierć kolejnych 2,2 mln osób chorych na COVID-19.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.