SPECJALIZACJE
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Alergia to cywilizacyjna przypadłość
 
Działy: Aktualności
Choroby alergiczne są na czwartym miejscu pod względem częstości występowania, po chorobach układu krążenia, schorzeniach układu oddechowego i nowotworach. Na świecie na alergie cierpi już 20-30 proc. populacji, a liczba chorych z tego powodu podwaja się co 10 lat.
Najtrudniejsza sytuacja występuje w obu Amerykach, zarówno w Północnej, jak i Południowej, szczególnie w USA, Kanadzie i Brazylii. Przewiduje się, że w Stanach Zjednoczonych w 2020 r. odsetek osób cierpiących na jakąś chorobę alergiczną zwiększy się do ponad 50 proc. Testy alergiczne prowadzone w naszym kraju wykazały, że prawie 40 proc. Polaków ma dodatni wynik testów skórnych na powszechnie występujące alergeny, głównie roztocza, trawy i brzozę.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), z powodu alergii pokarmowych IgE-zależnych (czyli takich, w których przeciwciało IgE jest odpowiedzialne za reakcję alergiczną) cierpieć ponad 20 proc. populacji świata. Większość z nich (60 proc.) to kobiety, a częstotliwość ich występowania wśród dzieci do 5. roku życia zwiększyła się dwukrotnie w ostatniej dekadzie.

Nadal powodem 90 proc. alergii pokarmowych są: mleko krowie, kurze jaja, orzechy (zwłaszcza orzeszki arachidowe), białka pszenicy i soi oraz mięsa ryb, mięczaków i skorupiaków. Najczęstszymi ich objawami są nudności, wymioty, biegunki i stany zapalne przewodu pokarmowego, a także stany zapalne skóry (atopowe i opryszczkowe), pokrzywka, duszności, nieżyt nosa i zatok oraz obrzęki.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe