Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Błąd polityczny pomógł psychiatrii dziecięcej

Źródło: MZ
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 20.01.2021
 
 
Tydzień temu Senat odrzucił poprawkę do budżetu przyznającą psychiatrii dziecięcej 80 mln zł. Po fali oburzenia prezydent zapewnił, że ta dziedzina medycyny nie jest pomijana, a dzień później premier i minister zdrowia mówili o dodatkowych środkach.
Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił na środowej konferencji prasowej, że działania rządu w sprawie psychiatrii dziecięcej to nie odniesienie się do debaty politycznej, tylko propozycji zespołu, który opracowuje kompleksową zmianę modelu psychiatrii dziecięcej.

– Do kwietnia 2020 r. udało się wyłonić mniej więcej 150 zespołów opieki środowiskowej. Potem przyszła pandemia i konkursy na dalsze rozwijanie tej opieki nie mogły być prowadzone. Dopiero w grudniu, a w zasadzie na przełomie listopada i grudnia 2020 r., udało nam się przywrócić konkursy – powiedział Niedzielski.

Po zespołach opieki środowiskowej, na drugim poziomie będą ośrodki specjalistyczne, które w ramach przesunięcia środków miałyby teraz otrzymać 60 mln zł. Na trzecim poziomie są szpitale. – Mamy w tej chwili 35 oddziałów, jeden powstaje jeszcze dodatkowo w województwie podlaskim. Ale to jest wszystko, to znaczy tyle jednostek ma kompleksowo pokryć siecią właśnie na tym trzecim poziomie cały teren Polski – zapowiedział Niedzielski.

–Około 60 mln zł to będą środki pochodzące z NFZ lub Funduszu Medycznego. Około 20 mln w ramach programu profilaktyki to będą środki pochodzące z innych funduszy, natomiast pozostałe środki będą pochodzić z budżetu państwa – mówił minister zdrowia.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe