Specjalizacje, Kategorie, Działy

Ciśnienie skurczowe krwi w przewlekłej chorobie nerek - jakie wartości są najbardziej pożądane i jak ocenić ryzyko progresji PChN?

Udostępnij:
Bardziej dokładne pomiary ciśnienia krwi pozwalają lepiej oszacować zagrożenie pacjentów.
Wcześniejsze badania wskazywały, że istnieje związek między kontrolą ciśnienia krwi pacjentów a ryzykiem schyłkowej niewydolności nerek u osób z przewlekłą chorobą nerek. W Annals of Internal Medicine opublikowano wyniki analiz lekarzy, którzy postanowili sprawdzić czy istnieje związek między wartością wyjściową ciśnienia krwi i uaktualnianą w czasie wartością ciśnienia krwi a progresją przewlekłej choroby nerek.

Do tego prospektywnego, obserwacyjnego badania włączono 3708 pacjentów, a okres follow-up wynosił średnio 5,7 roku. Jako ciśnienie podczas wizyty lekarskiej określano średnią wartość z dokonywanych 3 pomiarów. Wartość ciśnienia uaktualniana w czasie była natomiast średnią z obecnej wizyty i z wszystkich wcześniejszych wizyt. Punktem końcowym badania było wystąpienie schyłkowej niewydolności nerek albo zmniejszenie GFR o połowę.

Jak przedstawiają się wyniki? Okazało się, że skurczowe ciśnienie krwi 130 mmHg i więcej podczas wszystkich wizyt występowało u 19,2%. Hazard względny (hazard ratio, HR) SchNN u pacjentów z ciśnieniem skurczowym w przedziale 130-139mmHg w porównaniu do osób z wartościami ciśnienia poniżej 120mmHg wynosił 1,46 (95% CI, 1.13 do 1.88), jeżeli analizowano tylko wartość wyjściową i 2,37 (CI, 1.48 do 3.80) jeżeli analizowano dane uaktualniane w czasie. Wśród osób z ciśnieniem powyżej 140mmHg odpowiednie wartości HR wynosiły natomiast 1,46 (CI, 1.18 do 1.88) i 3.37 (CI, 2.26 do 5.03). Pewnym ograniczeniem tego badania jest jednak fakt, że pomiarów ciśnienia dokonywano tylko raz w roku. Autorzy pracy podkreślają, że wartości ciśnienia skurczowego krwi uaktualnianego w czasie powyżej 130 mmHg są silniej związane z progresją przewlekłej choroby nerek, niż analizy oparte jedynie na wyjściowych wartościach ciśnienia skurczowego u pacjentów. Warto więc zwrócić uwagę nie tylko na doraźne wartości ciśnienia, ale także na to, jak ciśnienie jest kontrolowane w dłuższej perspektywie.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.