Specjalizacje, Kategorie, Działy
Freepik.com/Jigsawstocker

GnRHa w leczeniu endometriozy. Mniejsza dawka skuteczniejsza?

Udostępnij:
Badanie opublikowane właśnie w Journal of Obstetrics and Gynaecology Research porównuje efekt terapeutyczny 1,88 mg- I 3,75 mg agonisty gonadotropiny (GnRHa) w leczeniu endometriozy III-IV stopnia po laparoskopii.
50 pacjentek z endometriozą III-IV stopnia zostało podzielonych na 2 grupy, w każdej z nich podawano inną dawkę GnRHa. Następnie u uczestniczek z obu grup zmierzono i porównano poziom hormonów płciowych, objawy deficytu estrogenu i gęstość kości w kręgu lędźwiowym.

Okazało się, że w obu grupach po 20 tygodniach leczenia zmniejszyła się gęstość kości. Ubytek w grupie przyjmującej pełną dawkę (5,6 proc.) był wyższy niż w grupie przyjmującej zmniejszoną dawkę (1,2 proc., p<0,05). Zabieg połączony zarówno z dawką 3,75 mg GnRHa, jak i z 1,88 mg GnHRa zmniejszył bolesność miesiączek, ale w każdej grup odnotowano jeden przypadek łagodnej bolesności. Nie odnotowano znaczącej różnicy (p>0,05) po wznowieniu menstruacji.

Uczestniczki z obu grup wykazywały objawy okołomenopauzalne w 8 tygodniu po leczeniu (p>0,05), ale z upływem czasu wynik w teście Kuppermana okazał się zróżnicowany w obu grupach. W 16, 20 tygodniu po leczeniu symptomy okołomenopauzalne w grupie przyjmującej zmniejszoną dawkę były mniej liczne, a wynik w teście Kuppermana niższy niż w 8 tygodniu. W grupie przyjmującej pełną dawkę wynik w tym teście był wyższy w porównaniu do 8 tygodnia i wyższy, niż w drugiej grupie (p<0,05).

Po zakończeniu leczenia poziom hormonu folikulotropowego i hormonu luteinizującego obniżył się w obu grupach (p<0,05), nie zaobserwowano różnic wewnątrzgrupowych. Estradiol w grupie z pełną dawką był znacząco niższy niż w grupie przyjmującej połowę dawki (p<0,05).

Naukowcy proponują, by dawka 1.88-mg GnRHa była stosowana w leczeniu endometriozy III-IV po laparoskopii, by zredukować objawy okołomenopauzalne, znacząco zmniejszyć ubytki kości I osiągnąc dobry efekt kliniczny.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.