Specjalizacje, Kategorie, Działy
Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta

Hipercholesterolemia rujnuje zdrowie Polaków, bo niewiele o niej wiedzą ►

Udostępnij:
Tagi: Mitkowski
– Gdybyśmy przez całe życie mieli stężenie cholesterolu frakcji LDL poniżej 100 mg/dl, to zawału serca doświadczylibyśmy najprawdopodobniej dopiero w wieku 100 lat – zauważa prof. dr hab. n. med. Przemysław Mitkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Zaburzenia lipidowe, szczególnie hipercholesterolemia, są jednym z łatwo modyfikowalnych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, mimo to mamy z tym w Polsce ogromne problemy.

– Żeby zapanować nad hipercholesterolemią, powinniśmy zacząć od poprawy świadomości na jej temat. Sądzę, że gdybyśmy dzisiaj przeprowadzili ankietę o hipercholesterolemii, mniej niż 10 proc. społeczeństwa powiedziałoby, że jest ona problemem zdrowotnym. Gdyby ankietowani mieli podać odsetek osób z hipercholesterolemią, na pewno nie wiedzieliby, że w Polsce to aż 60 proc. – mówi prof. Mitkowski.

– Świadomość jest bardzo ważna, bo jeśli nakreślimy skalę problemu, to sądzę, że Polacy będą się starali zbadać cholesterol. Musimy im też uświadamiać, jak ważne jest wczesne ingerowanie w to zaburzenie gospodarki lipidowej. Z tego powodu, że cholesterol nie działa z dnia na dzień. On działa w sposób skumulowany. Kiedy już mamy objawy podwyższonego stężenia cholesterolu, mamy też objawową chorobę miażdżycową. A wiadomo, że leczenie jest zdecydowanie trudniejsze niż profilaktyka – dodaje ekspert.

Jak się zbliżyć do celów terapeutycznych w obniżaniu stężenia cholesterolu LDL?
Jak PTK przybliża lekarzom wiedzę na temat nowych wytycznych i terapii?
Czy istnieje dolna dopuszczalna granica stężenia cholesterolu?
Na te pytania odpowiada w rozmowie z Termedią prof. Mitkowski. Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania rozmowy.



***
Diagnostyce i leczeniu zaburzeń lipidowych w Polsce poświęcony był jeden z paneli konferencji Priorytety w Ochronie Zdrowia 2022 zorganizowanej przez wydawnictwo Termedia 26 stycznia na Zamku Królewskim w Warszawie. Relacja z panelu ukaże się w portalu Termedia i w najbliższym wydaniu „Kuriera Medycznego”.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.