Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Jak rehabilitować skutecznie?

Redaktor: Krzysztof Zielonka |Data: 03.08.2022
 
 
Ogólnopolska Konferencja Polskiej Akademii Niepełnosprawności Dziecięcej odbędzie się w tym roku w Warszawie 30 września i 1 października. Organizatorzy przygotowali bogaty i różnorodny program obejmujący ważkie zagadnienia związane z optymalizacją rozwoju ruchowego i psychicznego dzieci i młodzieży borykających się z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.
Można się już zapoznać z programem ramowym konferencji. Tematami przewodnimi będą poprawa funkcji kończyny górnej, ochrona stawu biodrowego, zapobieganie wtórnym deformacjom kostno-stawowym, stymulowanie rozwoju ruchowego, robotyka i nowe technologie, a także pokonywanie przeciwności i budowanie odporności psychicznej.

Rehabilitacja ruchowa dzieci z niepełnosprawnościami, w tym cierpiących na mózgowe porażenie dziecięce, to proces najeżony wieloma trudnościami i wyzwaniami. Program rehabilitacyjny powinien być dobrany indywidualnie i uwzględniać potrzeby oraz możliwości dziecka. Metody usprawniania i ćwiczenia rehabilitacyjne z jednej strony powinny maksymalnie pobudzać dziecko do rozwoju, a z drugiej nie mogą być zbyt obciążające fizycznie.

Rozwój dzieci z uszkodzonym ośrodkowym układem nerwowym przebiega inaczej niż ich zdrowych rówieśników, co powoduje wystąpienie tzw. patologicznej motoryki. Należy temu przeciwdziałać, dbając o wytworzenie u nich optymalnych wzorców funkcjonalnych. W procesie rehabilitacji ważnym zagadnieniem jest ochrona stawu biodrowego i profilaktyka wtórnych deformacji kostno-stawowych. Temu problemowi będzie poświęcona sobotnia, czwarta sesja konferencji, której moderatorami będą prof. Marek Jóźwiak i dr Faustyna Manikowska. Jak stymulować rozwój ruchowy, zwiększając komfort życia niepełnosprawnego dziecka? – tym tematem zajmą się wykładowcy podczas kolejnej sesji, którą będą moderować prof. Katarzyna Kotulska-Jóźwiak i dr Radosław Rutkowski.

To tylko fragment obszernego programu jesiennej konferencji. Istotną jej częścią będą również sesje dla rodziców i opiekunów. Zapraszamy do zapoznania się z programem i do rejestracji.

REJESTRACJA
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.