Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

KIDL: W rozpoznaniu choroby rzadkiej kluczowe są badania genetyczne

Udostępnij:
– W Polsce jest 240 diagnostów laboratoryjnych ze specjalizacją z laboratoryjnej diagnostyki genetycznej, co oznacza, że na jednego lekarza genetyka przypada 1,6 diagnosty z tą specjalizacją – przypomina, w Światowym Dniu Chorób Rzadkich Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych, podkreślając rolę tej grupy zawodowej w diagnostyce pacjentów z rzadkim schorzeniem.
Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych odniosła się na Twitterze do obchodzonego w ostatnim dniu lutego na całym świecie Dnia Chorób Rzadkich.

– Dzień ma na celu zwrócenie uwagi na problemy osób cierpiących na choroby rzadkie. Kluczowe w rozpoznaniu choroby rzadkiej są badania genetyczne – napisano.

KIDL wskazała
W dołączonej grafice wypunktowano:
• Na świecie żyje ponad 300 mln osób z chorobami rzadkimi.
• W samej Polsce jest 2,5 mln osób z tym rozpoznaniem.
• 72 proc. chorób rzadkich ma podłoże genetyczne, a 70 proc. z nich ma początek w dzieciństwie.
• Wyodrębniono ponad 6 tys. jednostek dotyczących chorób rzadkich.

Diagności w walce z chorobami rzadkimi
Przypomniano też, że na jednego lekarza specjalistę genetyki klinicznej w Polsce przypada 1,6 diagnosty laboratoryjnego ze specjalizacją z laboratoryjnej genetyki klinicznej.

Podkreślono, że liczba diagnostów będzie rosła, bo genetyka laboratoryjna cieszy się coraz większym zainteresowaniem

Wskazano również, że obecnie w Polsce jest aktywnych 260 laboratoriów genetycznych, w których pracuje 240 diagnostów laboratoryjnych ze specjalizacją z laboratoryjnej diagnostyki genetycznej. Na tym jednak nie koniec. Kolejnych ponad 85 diagnostów jest w trakcie specjalizacji z diagnostyki genetycznej albo oczekuje na egzamin.Przeczytaj także: „Biolog i biotechnolog to nie zawody medyczne”, „Prawidłowa diagnoza zaczyna się w laboratorium” i „Genetycy kontra diagności – polemika po wywiadzie «Menedżera Zdrowia»!”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.