Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

KOS-BAR, czyli kompleksowe leczenie otyłości olbrzymiej ►

Autor: Iwona Kazimierska |Data: 17.03.2021
 
 
O głównych założeniach programu KOS-BAR mówi w rozmowie z „Kurierem Medycznym” prof. dr. hab. n. med. Piotr Major z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Stanów Nagłych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, gdzie powstało Centrum Chirurgicznego Leczenia Otyłości.
Pandemia otyłości dotarła również do Polski – uważa się, że ok. 300 tys. Polaków ma wskaźnik masy ciała wyrażony BMI powyżej 40 kg/mkw. W tej grupie chorych na otyłość korzyści z leczenia uzyskuje się dopiero z interwencji chirurgicznej, czyli operacji bariatrycznej.

– Te osoby spełniają kryteria kwalifikacji do operacji bariatrycznej, czyli osiągają najwyższy stopień otyłości zwany otyłością olbrzymią. Do operacji bariatrycznej kwalifikują się również pacjenci z BMI między 35 a 40, którzy doczekali się już istotnych powikłań otyłości, takich jak cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, zespół bezdechu sennego, problemy ze stężeniem cholesterolu, ze stawami i wielu innych niekorzystnych następstw nadmiernej masy ciała – wyjaśnia prof. Major.

Aby zapewnić tym chorym jak najlepszą opiekę, powstał program „Kompleksowej opieki specjalistycznej nad pacjentem z otyłością olbrzymią”, czyli KOS-BAR. Zakłada on współpracę wielu specjalistów.

– Kompleksowe podejście do takiej choroby jak otyłość jest w pełni uzasadnione, ponieważ otyłość to nie tylko nadmierna masa ciała, ale cały szereg wielospecjalistycznych, wielodyscyplinarnych powikłań, z którymi borykają się dotknięci nią pacjenci. Dlatego wielodyscyplinarne podejście jest w pełni uzasadnione. KOS-BAR to zakłada jednocześnie spersonalizowanie opieki dla konkretnego pacjenta – mówi prof. Major. 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe