Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Komu potrzebny jest biobank?

Źródło: PAP
Autor: Alicja Kostecka |Data: 30.12.2019
 
 
Tagi: biobank
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB) szuka firmy, która przejmie zarządzanie biobankiem. Uczelnia po raz kolejny przedłużyła termin składania ofert do 8 stycznia 2020 roku.
Firma zainteresowana zarządzaniem biobankiem bedzie musiała go wyposażyć w niezbędna infrastrukturę laboratoryjną do prowadzenia badań nad zgromadzonymi tkankami i komórkami. Na ten cel przewidziano ok. 3,5 mln zł.

Terminy przetargu na tę inwestycję uczelnia przedłużała już kilkakrotnie, raz przetarg był unieważniony z powodu braku oferentów, obecnie termin przesunięto z grudnia na styczeń z powodu pytań od potencjalnie zainteresowanych przedsiębiorstw.

Uniwersytet Medyczny tworzy biobank od 2016 roku, od tego czasu zbierane były próbki tkanek do badań np. nad rakiem płuca od wszystkich pacjentów, którzy byli operowani w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Wykonywano to w ramach projektu naukowego MOBIT z programu STRATEGMED realizowanego na uczelni wspólnie z wieloma innymi jednostkami w kraju. W tworzenie biobanku zaangażowana była niemiecka firma INDIVUMED, światowy lider zajmujący się biobankowaniem tkanek i badaniami klinicznymi w onkologii.
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku pozyskał środki na finansowanie biobanku w wysokości 30 mln euro z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podlaskiego na lata 2014-2020 w ramach projektu Centrum Badań Innowacyjnych Plus, pod warunkiem, że będą w nim uczestniczyć podmioty komercyjne.

Cel projektu było stworzenie całego systemu do walki z nowotworami, stosowanie terapii personalizowanych, dopasowanych do konkretnych pacjentów. Naukowcy zamierzali też opracować nowe biomarkery, które miały być pomocne w walce z rakiem. Biobank miał być jednym z przedsięwzięć, który uczelnia chciała wykorzystywać do różnych projektów, w tym także komercyjnych.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe