Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Mikroalgi i cyjanobakterie w ogniwach biopaliwowych

Redaktor: Arleta Czarnik |Data: 02.03.2022
 
 
Czyste kultury mikroalg i sinic oraz mieszane kultury z bakteriami w komorze katodowej mają zdolność usuwania związków węgla, azotu i fosforu, antybiotyków i metali ciężkich. Biokatody z mikroalgami mogą być używane do odsalania wody, wytwarzania energii elektrycznej oraz oczyszczania ścieków.
Niedobór wody i energii jest obecnie bardzo poważnym problemem globalnym, a rosnący popyt na energię z paliw kopalnych może nasilić globalne ocieplenie. Dlatego tak ważne jest poszukiwanie alternatywnych metod produkcji energii i oczyszczania ścieków.

Ogniwa biopaliwowe (biofuel cells – BFC) to przyjazna dla środowiska technologia, która może ułatwić rozwiązanie tych problemów. Mogą być wykorzystywane do oczyszczania ścieków i wytwarzania energii elektrycznej. Głównym czynnikiem uniemożliwiającym ich wprowadzenie na skalę przemysłową jest konieczność stosowania drogich katalizatorów, takich jak platyna, i toksycznych środków chemicznych, takich jak żelazocyjanek, co sprawia, że są kosztowne i powodują wtórne zanieczyszczenie. Możliwym rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie biokatod z mikroalgami i sinicami.

Mikroalgi w komorze biokatodowej wytwarzają tlen jako końcowy akceptor elektronów. Różne technologie BFC z biokatodą alg (mikrobowe ogniwa paliwowe, mikrobiologiczne ogniwa odsalające i roślinne mikrobiologiczne ogniwa paliwowe) mogą rozwiązać takie problemy, jak oczyszczanie ścieków, odsalanie i wychwytywanie dwutlenku węgla. Główne parametry technologiczne wpływające na działanie biokatody to światło, pH i temperatura. Wpływają one na fotosyntetyczną produkcję tlenu i związków organicznych przez mikroalgi lub cyjanobakterie, a tym samym na efektywność produkcji energii elektrycznej, oczyszczania ścieków i produkcji związków o wartości dodanej w biomasie mikroalg, takich jak luteina, wiolaksantyna, astaksantyna. Dzięki temu technologia BFC może być opłacalna ekonomicznie. Konieczne są dalsze badania w celu określenia optymalnych parametrów technologicznych BFC.

Pełna treść artykułu: Dina Koltysheva, Kateryna Shchurska, Yevhenii Kuzminskyi. Microalgae and cyanobacteria as biological agents of biocathodes in biofuel cells. BioTechnologia 2021; 102: 437-444.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.