Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Najnowszy podręcznik okulistyki źródłem wiedzy dla studentów medycyny i lekarzy rodzinnych

Redaktor: Krzysztof Zielonka |Data: 05.01.2022
 
 
Jakie są najczęstsze objawy oczne w chorobach systemowych? Kto powinien być kierowany na badania profilaktyczne dotyczące jaskry? Jakie są najważniejsze wytyczne Polskiego Towarzystwa Okulistycznego? Odpowiedzi można znaleźć w książce „Podstawy okulistyki dla studentów medycyny i lekarzy rodzinnych” pod redakcją prof. Iwony Grabskiej-Liberek.
Do lekarzy rodzinnych często zgłaszają się osoby z dolegliwościami narządu wzroku. Po przeprowadzeniu wywiadu, zbadaniu ostrości wzroku, a także podstawowym badaniu przedmiotowym lekarz POZ może postawić wczesną diagnozę oraz zdecydować o formie terapii czy też skierowaniu pacjenta do okulisty. W przypadkach, gdy pacjent odczuwa silny ból lub mocne pogorszenie widzenia, często sam kieruje się bezpośrednio do lekarza specjalisty. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy w danej miejscowości nie ma oddziału okulistycznego prowadzącego ostry dyżur. Wówczas konieczne jest udzielenie szybkiej i fachowej pomocy przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Warto mieć również na uwadze, że wiele chorób oczu, często poważnych, przebiega bez towarzyszącemu im bólu i bez objawów przedmiotowych. W takich przypadkach nieodzowna jest uwaga i wyczulenie lekarza rodzinnego. Badanie przez niego przeprowadzone, ustalenie przybliżonej diagnozy oraz skierowanie do lekarza okulisty może zapobiec ciężkim następstwom, w tym nawet utracie wzroku.

Pacjenci ze stanem zapalnym aparatu ochronnego oka oraz samej gałki ocznej to największa grupa chorych zgłaszających się z problemem okulistycznym do lekarza POZ. Chorobie towarzyszą ból oka i jego okolicy, przekrwienie, obrzęk, obecność wydzieliny w worku spojówkowym, czasami wytrzeszcz. Jeśli ostrość wzroku jest wciąż dobra, rogówka przezroczysta, reakcje źrenic prawidłowe, to możemy mieć do czynienia z dość powszechnym zapaleniem spojówek lub powiek. W wywiadzie trzeba koniecznie wykluczyć tło alergiczne, a podczas wyboru terapii z rozwagą podchodzić do zastosowania antybiotyków i leków steroidowych.

Inne, często pojawiające się schorzenia w praktyce lekarza POZ to zespół suchego oka, a także nadmierne, dokuczliwe łzawienie. Te ostatnie, zwłaszcza u kobiet po 55.–60. roku życia sugeruje niedrożność dróg łzowych. Po uciśnięciu okolic woreczka łzowego palcem można wtedy zaobserwować zwrotny wypływ łez do worka spojówkowego.

Wraz z wiekiem pojawia się wiele dodatkowych chorób narządu wzroku. Jedną z nich jest zwyrodnienie plamki żółtej, które dotyczy centralnej części siatkówki, odpowiadającej za równe i wyraźne widzenie. Czynnikami ryzyka zwyrodnienia są palenie papierosów, cukrzyca, nadciśnienie oraz otyłość, powszechnie występujące w populacji ogólnej. Wspomniana cukrzyca powoduje u większości chorych retinopatię cukrzycową, może wystąpić również cukrzycowy obrzęk plamki.

Jedną z najczęstszych przyczyn obuocznej, postępującej, a przy tym nieodwracalnej ślepoty wśród osób powyżej 60. roku życia jest jaskra. Uwaga lekarza rodzinnego powinna być szczególnie zwrócona na chorych z samoistną hipotonią ogólną, mogącą powodować zbyt niskie ciśnienie perfuzji nerwu wzrokowego i jego neuropatię.

Książka „Podstawy okulistyki dla studentów medycyny i lekarzy rodzinnych” dogłębnie omawia wszystkie powyższe zagadnienia. Publikacja oparta jest na najnowszych doniesieniach oraz sposobach postępowania. W prace nad powstaniem książki zaangażowanych było 30 wybitnych ekspertów w dziedzinie okulistyki.

Każdy rozdział opisuje w przystępny sposób zagadnienia, które zostały uzupełnione o podsumowanie i pytania sprawdzające, będące pomocą dla wszystkich czytelników chcących zgłębić poruszaną tematykę. Dodatkowo zamieszczono kody do filmów z zabiegów operacyjnych pozwalających sprawdzić, jak zagadnienia teoretyczne realizuje się w praktyce. Na końcu książki znajdują się także wytyczne Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Zapraszamy do zakupu!

STRONA KSIĄŻKI
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.