Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Natręctwa – ich źródło i sposoby leczenia

Redaktor: Krzysztof Zielonka |Data: 07.06.2022
 
 
Co jest podłożem zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych? Czym charakteryzuje się osobowość anankastyczna? Jakie środki farmakologiczne możemy wykorzystać w leczeniu natręctw i jakie metody leczenia psychologicznego są zalecane? Wyczerpujących odpowiedzi na powyższe pytania udzielił Maciej Żerdziński w książce „Natręctwa”.
Według szacunków ok. 2,5 proc. populacji cierpi na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (zwane również nerwicą natręctw) stale bądź na jakimś etapie swojego życia. Z tego wynika, że w naszym kraju jest około miliona osób, które zmagają się z tym problemem.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, jak wskazuje nazwa, składają się z dwóch komponentów. Pierwszym jest obsesja, a więc natrętne myśli i idee. Chory zaczyna sobie wizualizować różnego typu sytuacje, które mają mu zagrażać. I chociaż przeważnie zdaje sobie dobrze sprawę, że jego wyobrażenia nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, to nie jest w stanie się od nich powstrzymać. Myśli te powodują coraz bardziej narastający lęk, a metodą jego osłabienia są zachowania kompulsyjne.

Objawy nerwicy natręctw są bardzo zróżnicowane, każdy chory tworzy własne rytuały, których celem jest redukcja lęku. Do częstszych należą obsesyjne mycie rąk, przymus zachowania symetrii, rozpoczynania czynności o określonej (na przykład pełnej) godzinie, przymus ciągłego sprawdzania czy jest wyłączony gaz lub zamknięte drzwi czy też powtarzania czynności przez określoną liczbę razy.

W książce „Natręctwa” autor omawia szczegółowo zarówno syndromy zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, ich etiopatogenezę, jak i wszystkie dostępne metody ich leczenia. Dodatkowo zostały omówione natręctwa towarzyszące innym schorzeniom psychicznym, takim jak schizofrenia, zaburzenia afektywne i zaburzenia lękowe.

Zachęcamy do zapoznania się ze spisem treści i fragmentem książki!

STRONA KSIĄŻKI
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.