Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
żródło: Freepik.com, created by Lyashenko

Nowy model predykcyjny migreny

Źródło: Headache/ eurekalert.org/AW
Autor: Alicja Wesołowska |Data: 13.07.2017
 
 
Nowy model predykcyjny oparty na mierzeniu stresu wynikającego z codziennych niedogodności może pomóc w przewidywaniu kolejnego ataku migreny – dowodzą naukowcy z Massachusetts. Ich praca została opublikowana w czasopiśmie Headache.
- Wiemy, że niektórzy ludzie są bardziej podatni na ataki migreny niż inni – mówi dr Tim Houle, autor badania. – Równocześnie trudno jest przewidzieć zwiększone ryzyko wystąpienia ataku u konkretnego człowieka. Nasze badanie dowodzi jednak, że jest to możliwe.

W kohortowym badaniu podłużnym wzięło udział 95 osób ze stwierdzonymi epizodami migreny, które przez kolejne 4626 dni wypełniały elektroniczny dziennik. Opisywali w nim codziennie poziom stresu (mierzonego kwestionariuszem oceny Daily Stress Inventory) oraz liczbę sytuacji stresowych i niedogodności, jakie ich spotkały w ciągu dnia. Następnie mierzono siłę epizodu migreny w kolejnych 24 godzinach (na skali od 0=brak do 10=bardzo silny).

Uczestnicy badania doświadczyli ataków migreny podczas 1613 z 4195 dni (38 proc.) Model predykcyjny brał pod uwagę częstotliwość stresujących wydarzeń i ich postrzeganą intensywność. Jego Brier score (funkcja opisująca dokładność oceny prawdopodobieństwa zdarzenia) wynosił 0,202, a przewidywania dobrze pokrywały się z rzeczywistymi obserwowanymi epizodami.

Naukowcy mają nadzieję, że po dopracowaniu model pozwoli na profilaktyczne zapobieganie atakom migreny o osób, u których występuje największe ryzyko epizodów.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe