Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Pacjenci z demencją faszerowani są niewłaściwymi lekami

Źródło: Reuters/AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 11.10.2017
 
 
Ponad połowa pacjentów w podeszłym wieku z demencją ma przepisany co najmniej jeden potencjalnie nieodpowiedni lek, wynika z badań przeprowadzonych przez osiem europejskich państw.
Naukowcy, którzy badali ponad 2000 osób z demencją z Anglii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemiec, Holandii, Hiszpanii i Szwecji, stwierdzili, że 60 procent pacjentów przepisywano co najmniej jeden potencjalnie niewłaściwy lek, a ponad 25 procent otrzymało co najmniej dwa takie leki.

Według dr Anna Renom-Guiteras z Uniwersyteckiego Szpitala Parc de Salut Mar w Barcelonie, pacjenci z otępieniem w wieku 80 lat lub starsi, którzy mieszkają w placówkach opieki długoterminowej, są narażeni na większe ryzyko przyjmowania dwóch lub więcej takich potencjalnie nieodpowiednich leków.

Wyniki badań pochodzą z wywiadów z pacjentami i opiekunami przeprowadzonymi w latach 2010-2012, a także z dokumentacji medycznej. Pacjenci przebywali w długoterminowym ośrodku opieki lub otrzymywali opiekę w domu, ale w ciągu najbliższych sześciu miesięcy korzystali z konieczności opieki instytucjonalnej.
Narkotyki uznano za potencjalnie nieodpowiednie dla osób starszych, jeśli pojawiły się na liście opublikowanej w 2015 roku przez zespół europejskich ekspertów.

Najczęściej wymienianymi potencjalnie nieodpowiednimi lekami były leki przeciwzakrzepowe i psycholeptyki, w tym leki psychotyczne, które powodują efekt uspokajający, ale także wpływają na funkcjonowanie umysłu.

Według Brytyjskiego Towarzystwa Alzheimera leki przeciwpsychotyczne nie działają w przypadku połowy osób z demencją. W 2008 r. grupa parlamentarna na temat demencji stwierdziła, że, zbyt duża dawka leków psychotycznych dla pacjentów z demencją w instytucjach była znaczącym problemem w całej Wielkiej Brytanii pomimo faktu, że leki te powodują ograniczone korzyści dla osób z demencją, przez długi okres i pomimo poważnych skutków ubocznych związanych z ich długotrwałym ich stosowaniem. Niewłaściwe leki u pacjentów z demencją wiążą się także z większym ryzykiem wystąpienia urazu na skutek upadku i koniecznością hospitalizacji.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe