Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
UCK w Gdańsku

Pierwszy w Polsce zabieg przezcewnikowej implantacji zastawki MyVal

Źródło: UCK w Gdańsku
Autor: Monika Stelmach |Data: 01.10.2021
 
 
Specjaliści z gdańskiego UCK przeprowadzili pierwszy w Polsce zabieg przezcewnikowej implantacji zastawki MyVal do zdegenerowanej protezy biologicznej w pozycji mitralnej z dojścia przez przegrodę międzyprzedsionkową. Metoda jest przeznaczona dla pacjentów, dla których leczenie chirurgiczne wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem.
Pacjentem był 81-letni mężczyzna, u którego 12 lat wcześniej wymieniono zastawkę mitralną. Chory ze względu na liczne obciążenia nie mógł być zakwalifikowany do leczenia kardiochirurgicznego. Zdecydowano się więc na procedurę „zastawka w zastawkę” (valve-in-valve).

– Jest to zabieg bardzo mało inwazyjny i przeznaczony pacjentom, dla których leczenie chirurgiczne, a więc reoperacja, wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem – tłumaczy dr hab. n. med. Dariusz Jagielak z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK w Gdańsku.

Zabieg wykonywany jest poprzez nakłucie żyły udowej. Zastawkę wprowadza się do prawego przedsionka, a następnie, poprzez przegrodę międzyprzedsionkową, do lewego. W dalszej części przebiega techniką „zastawka w zastawkę”, jak przy innych tego typu operacjach.

– Jako pierwsi w kraju, i jedni z pierwszych na świecie, wykorzystaliśmy zastawkę MyVal. Cechuje się ona dużą elastycznością części dystalnej, w związku czym nawigacja na małej przestrzeni prawego i lewego przedsionka była zaskakująco łatwa, a sam zabieg trwał tylko 40 minut – mówi specjalista.

Alternatywą dla zastosowanej metody jest dostęp poprzez koniuszek serca. Wiąże się to jednak z niewielkim otwarciem klatki piersiowej i koniecznością wprowadzenia zastawki poprzez nakłucie lewej komory. Jest to dostęp bardziej inwazyjny dla pacjenta. Okres rehabilitacji i czas pobytu chorego w szpitalu jest dłuższy i wynosi około 6 dni. Przy dostępie przez przegrodę udało się go skrócić do 48 godzin.

– Skrócenie czasu hospitalizacji, szybka rekonwalescencja, redukcja kosztów pobytu na oddziale intensywnej terapii oraz oszczędność krwi i preparatów krwiopochodnych są naprawdę nie do przecenienia – podkreśla dr Jagielak.

Pionierski zabieg przeprowadzony został 8 września przez lekarzy z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej oraz I Kliniki Kardiologii UCK w składzie: dr Radosław Targoński, dr hab. Dariusz Jagielak, prof. Marcin Fijałkowski, dr Izabela Pisowodzka, dr Aneta Szofer-Sendrowska oraz Iwona Walkusz (pielęgniarka operacyjna), Małgorzata Żyto (pielęgniarka operacyjna), Renata Latała (pielęgniarka anestezjologiczna), Agnieszka Zaborowska (pielęgniarka hybrydowa), Danuta Formela (perfuzjonistka) i Dorota Boguska (technik RTG).
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.