Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Porównanie szkodliwości tradycyjnych papierosów i urządzeń elektronicznych do podgrzewania tytoniu u osób z astmą

Autor: Arleta Czarnik |Data: 07.06.2021
 
 
Szkodliwe działanie papierosów jest bezdyskusyjne, a dla chorych na astmę palenie tytoniu stanowi wyjątkowe zagrożenie. W związku z tym coraz większym zainteresowaniem cieszą się produkty elektroniczne służące do podgrzewania tytoniu. Z pewnością stanowią one alternatywę dla palaczy, jednak konieczne są długoterminowe badania w celu oceny ich wpływu na zdrowie.
Autorzy: Artur Nowak, Rafał Pawliczak

Astma jest chorobą charakteryzującą się przewlekłym zapaleniem dróg oddechowych oraz takimi objawami, jak świszczący oddech, duszność, ucisk w klatce piersiowej, kaszel, oraz niedrożnością dróg oddechowych o różnym stopniu nasilenia. Na przebieg astmy istotnie wpływa wiele czynników, w tym palenie papierosów.

Szkodliwe działanie papierosów jest znane od dawna, a dla chorych na astmę palenie tytoniu stanowi wyjątkowe zagrożenie. Czynne palenie i narażenie na bierne wdychanie dymu tytoniowego może prowadzić do zaostrzenia choroby, wystąpienia świszczącego oddechu, kaszlu i duszności. Dym tytoniowy podrażnia układ oddechowy i uszkadza rzęski. Ciągłe narażenie na dym papierosowy w środowisku zwiększa również ryzyko występowania innych chorób układu oddechowego, takich jak zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc i rak płuc.

Istnieją hipotezy, że stosowanie urządzeń elektronicznych do podgrzewania tytoniu jest mniej ryzykowne dla zdrowia człowieka niż palenie tradycyjnych papierosów. Pomimo dużej liczby badań naukowych dokładne skutki stosowania tych produktów nie są znane. Food and Drug Administration zatwierdziła je jako produkty związane z mniejszym ryzykiem dla zdrowia. Cieszą się one coraz większym zainteresowaniem i z pewnością stanowią alternatywę dla palaczy, jednak konieczne są długoterminowe badania w celu oceny ich wpływu na zdrowie.

Pełna treść artykułu: Comparison of the harmfulness of smoking tobacco cigarettes versus heat-not-burn tobacco in patients with asthma
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe