SPECJALIZACJE
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Prof. Bernard Dan: biologia molekularna to ogromna nadzieja dla niepełnosprawnych dzieci
Źródło: MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 20.12.2017
 
 
Głównym zadaniem European Academy of Childchoood Disability jest wybór najlepszego podejścia do problemu niepełnosprawności dzieci oraz integracja obecnej wiedzy z nowymi odkryciami jak również pozyskiwanie wielu specjalistów- mówi prof. Bernard Dan z Neurology Hospital w Brukseli.
Podejścia do niepełnosprawności Wschodu i Zachodu różnią się, ale wydaje się, że te różnice w największym stopniu dotyczą przeszłości. Poszczególne szkoły w Europie środkowej i Wschodniej oraz w jakimś stopniu w Europie Zachodniej rozwinęły swoje własne perspektywy problemu, własne słownictwo oraz podejścia bazując na swojej historii. Jednak coraz bardziej próbuje się zjednoczyć wysiłki oraz pracę w oparciu o ten sam model. Obecnym wyzwaniem jest dzielenie wiedzy oraz uczynienie jej użyteczną na przyszłość.

Standard opieki nad niepełnosprawnymi opiera się o standardy Światowej Organizacji Zdrowia i jej klasyfikacji, które przyczyniają się do szerszego spojrzenia na dana osobę i sposób jej funkcjonowania nie tylko przez pryzmat upośledzenia, co kiedyś stanowiło klasyczne podejście. Obecnie bierze się również pod uwagę aktywność niepełnosprawnych oraz ich role społeczne. To jest ważne w aspekcie każdej podejmowanej interwencji.

Obecnie w Polsce następuje zmiana pokoleniowa oraz zmiana podejścia do niepełnosprawności. Zmiany w Polsce są bardziej dynamiczne niż w innych krajach bliższych Zachodowi.

Obecnie najbardziej dyskutowanymi kwestiami jest to jak lepiej zrozumieć niepełnosprawność, lepsza diagnoza, ale również jak badania genetyczne oraz molekularne wpływają na interwencje medyczne. Innym aspektem jest zrozumienie potrzeb oraz kształtowanie partnerstwa z dziećmi niepełnosprawnymi oraz ich rodzinami. Wydaje się więc, ze takie spotkania jak EACD stanowią próbę połączenia tych dwóch obszarów.

Biologia molekularna stanowi ogromną nadzieje dla dzieci z niepełnosprawnością tym bardziej, że nasza wyobraźnia pozostaje w jakimś stopniu ograniczona. Ale musi upłynąć trochę czasu zanim przełożymy nowe myślenie na możliwości medycznej interwencji.

Cała rozmowa tutaj:

Bernard Dan from Termedia Videos on Vimeo.

 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe