SPECJALIZACJE
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Prof. Sergiusz Jóźwiak: postęp w leczeniu niepełnosprawności daje się zauważyć, ale brakuje lekarzy
Źródło: MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 19.12.2017
 
 
Dyskutowanym problemem odnośnie niepełnosprawności dzieci jest dziecięce porażenie mózgowe. Pomimo ogromnych postępów problem istnieje, bo rodzi się coraz więcej dzieci z tą dysfunkcją - mówi prof. Sergiusz Jóźwiak z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Problemem systemowym pozostaje to, kto powinien się zająć tymi dziećmi. Brakuje specjalistów neurologii dziecięcej, tymczasem zapewnienie szybkiego dostępu do lekarza jest konieczne, bo rehabilitacja powinna się rozpocząć w ciągu 3 pierwszych miesięcy życia. Wczesne rozpoznanie niepełnosprawności umożliwia rehabilitację, co pomaga zapobiec utrwalonym uszkodzeniom ośrodkowego układu nerwowego.

Przez ostatnie dekady opiekę w Polsce sprawował neurolog dziecięcy, gdy na przykład w Wielkiej Brytanii obowiązek ten spoczywa na pediatrach. W Polsce nie przygotowano do tego innych lekarzy poza neurologiem dziecięcym, a różne modele opieki sprawiły, że kształciło się również mniej neurologów dziecięcych.

Cała rozmowa tutaj:

Sergiusz Jóźwiak from Termedia Videos on Vimeo.W 2020 roku 16-20 czerwca w Poznaniu zostanie zorganizowana konferencja Annual Meeting – 2020 From Childhood to Adulthood with Disability. Podczas spotkania eksperci omówią niemal wszystkie czynniki wpływające na jakość życia dzieci, które z różnych przyczyn są niepełnosprawne.

Więcej o konferencji TUTAJ
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe