Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Refundowana recepta elementem szczepień w aptekach

Udostępnij:
Wobec wzrostu zachorowań na grypę, COVID-19 czy zakażeń pneumokokowych niezbędne są usprawnienia realizacji szczepień w aptekach. Eksperci Koalicji na rzecz Szczepień w Aptekach zwracają uwagę na niewykorzystany w pełni potencjał aptek i farmaceutów.
Kręta droga do szczepienia
Dotychczasowa ścieżka pacjenta do szczepień była usprawniana poprzez wprowadzenie możliwości ich wykonywania w aptekach oraz możliwości wystawiania przez farmaceutów recept pełnopłatnych na szczepionki przeciw grypie. Niestety to nie jest wystarczające rozwiązanie, zwłaszcza w obliczu decyzji o rozszerzeniu na całą populację osób dorosłych refundacji szczepionek przeciw grypie oraz nowej refundacji szczepionek przeciw pneumokokom.

Ścieżka pacjenta nadal jest za długa, bo aby pacjent mógł skorzystać ze swoich praw w aptece, potrzebuje recepty na refundowaną szczepionkę od lekarza. Na liście bezpłatnych leków dla osób po 65. roku życia znajduje się 13-walentna skoniugowana szczepionka przeciw pneumokokom (osoby z chorobami współistniejącymi) oraz szczepionki przeciw grypie. Aby jednak senior mógł skorzystać z bezpłatnego szczepienia, wymagana jest recepta od lekarza z dopiskiem „S”.

W obecnym systemie opieki zdrowotnej jednym z głównych ograniczeń w zakresie dostępu do szczepień jest konieczność odbycia przez pacjentów wielokrotnych wizyt w różnych miejscach, takich jak POZ czy apteki, by otrzymać szczepionkę oraz poddać się szczepieniu. Rozwiązaniem tego problemu i uproszczeniem procesu szczepienia jest umożliwienie farmaceutom wystawiania recept na szczepionki, a w szczególności te refundowane.

Klucz do skuteczniejszej profilaktyki
Aktualnie farmaceuci posiadają uprawnienia do wystawienia recepty farmaceutycznej (płatnej 100 proc. przez pacjenta) wyłącznie na szczepionki przeciw grypie, a mogą realizować szczepienia przeciw wielu chorobom, w tym przeciw pneumokokom. Uprawnienie farmaceutów do wystawiania recept na szczepionki refundowane znacząco skróci ścieżkę pacjenta do szczepień ochronnych, bo szczepienie będzie mogło być zrealizowane bezpłatnie w czasie jednej wizyty w aptece.

– Zmiany w procesie refundacji szczepień to klucz do skuteczniejszej profilaktyki. Dzisiejszy system finansowania staje się coraz bardziej otwarty, jednak nadal stawia przed pacjentami bariery, w postaci długiego czasu oczekiwania na wizytę u lekarza oraz ograniczonego dostępu do szczepionek — mówi dr n. farm. Mikołaj Konstanty, wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej.

– Wprowadzenie możliwości wystawiania przez farmaceutów refundowanych recept farmaceutycznych na szczepionki przeciw grypie i pneumokokom oraz inne szczepionki stosowane w szczepieniach zalecanych osób dorosłych znacznie skróci ścieżkę pacjenta do realizacji szczepienia. Farmaceuci mogą znacząco przyczynić się do poprawy zdrowia publicznego i zwiększenia efektywności profilaktyki, trzeba im tylko na to pozwolić – dodaje.

Przeczytaj także: „Powstała aplikacja dla farmaceutów w celu rozliczania szczepień” i „Ponad 500 aptek z umowami z NFZ na szczepienia”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.