Specjalizacje, Kategorie, Działy

Średni czas do uzyskania dodatniego wyniku posiewu krwi u gorączkujących niemowląt: 15 godzin

Udostępnij:
U niemowląt obserwowanych w oddziałach szpitalnych z powodu gorączki często potrzebne jest szybkie wykonanie badań mikrobiologicznych. Jedną z dróg postępowania w takim przypadku, inną niż natychmiastowe włączenie antybiotykoterapii empirycznej, jest oczekiwanie na wynik badań. Biondi i wsp. zebrali dane na temat diagnostyki mikrobiologicznej wykonanej u 392 niemowląt w wieku do 90 dni. Stwierdzili oni, że średni czas do uzyskania dodatniego wyniku wyniósł 15 godzin.
Spośród wszystkich dodatnich posiewów krwi 91% dało wynik pozytywny w ciągu jednej doby od rozpoczęcia badania w laboratorium. W ciągu kolejnych 12 godzin wzrost bakterii stwierdzono w dodatkowych 5% próbek. Biondi i wsp. zwrócili uwagę, że większość dzieci hospitalizowanych w celu obserwacji stanów gorączkowych może nie wymagać pobytu szpitalnego dłuższego niż jedna doba. Interpretacja znaczenia uzyskanych w badaniu danych jest jednak zależna od zasad postępowania przyjętych wobec gorączkujących niemowląt w danym szpitalu. Badanie ankietowe przeprowadzone w 25 ośrodkach [1] wykazało, że zaledwie w jednej trzeciej z nich przygotowany był protokół postępowania z gorączkującymi niemowlętami. Wykładnikami laboratoryjnymi kluczowymi dla podejmowania decyzji o terapii były liczba leukocytów oraz stężenie białka C-reaktywnego. W 92% ośrodków w leczeniu empirycznym stosowano ampicylinę i gentamycynę.
[1] Yarden-Bilavsky H, Ashkenazi S, Amir J, i wsp. Fever survey highlights significant variations in how infants aged ≤60 days are evaluated and underline the need for guidelines. Acta Paediatr 2014; 103(4):379-85.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.