Specjalizacje, Kategorie, Działy

Wpływ wysiłku fizycznego na ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego- dowody z meta analizy 13 prospektywnych badań kohortowych

Udostępnij:
Światowa Organizacja Zdrowia opracowała szereg zaleceń na polu zapobiegania i kontroli nadciśnienia tętniczego- zwiększenie aktywności fizycznej (PA ) jest jednym z tych zaleceń . Wysiłek fizyczny uważa się za powszechnie dostępne , niedrogie i skuteczne narzędzie terapeutyczne.
Autorzy, opublikowanej na łamach Hypertension, metaanalizy 13 prospektywnych badań kohortowych, ocenili wpływ wysiłku fizycznego na ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego. Analizowano łączną populację 36 846 osób, z których 15 607 rozwinęło nadciśnienie w toku obserwacji.
Wyniki tej metaanalizy sugerują, że istnieje odwrotna zależność dawka-odpowiedź pomiędzy poziomami RPA i ryzykiem rozwoju nadciśnienia tętniczego , natomiast nie stwierdzono istotnego związku pomiędzy OPA i nadciśnieniem.
W wyniku analizy, opartego na medycynie faktów dorobku, w zakresie znaczenia aktywności fizycznej w życiu chorego człowieka największe towarzystwa kardiologiczne na świecie zaliczyły zjawisko, jakim jest niedostateczna aktywność fizyczna, do najważniejszych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych [2].
Światowa Organizacja Zdrowia opracowała szereg zaleceń na polu zapobiegania i kontroli nadciśnienia tętniczego- zwiększenie aktywności fizycznej (PA) jest jednym z tych zaleceń . Wysiłek fizyczny uważa się za powszechnie dostępne, niedrogie i skuteczne narzędzie terapeutyczne. Piśmiennictwo rozróżnia różne formy wysiłku fizycznego (m.in. aktywność rekreacyjną RPA oraz wysiłek fizyczny podejmowany w związku z aktywnością zawodową - OPA) i pozwala odnaleźć mnogość badań o wpływie aktywności fizycznej na ciśnienie krwi.
Autorzy, opublikowanej na łamach Hypertension, metaanalizy 13 prospektywnych badań kohortowych, ocenili wpływ wysiłku fizycznego na ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego. Analizowano łączną populację 36 846 osób, z których 15 607 rozwinęło nadciśnienie w toku obserwacji. Wyniki tej metaanalizy sugerują, że istnieje odwrotna zależność dawka - odpowiedź pomiędzy poziomami RPA i ryzykiem rozwoju nadciśnienia tętniczego, natomiast nie stwierdzono istotnego związku pomiędzy OPA i nadciśnieniem. Analiza wpływu wysiłku fizycznego na ciśnienie krwi powinna uwzględniać koszt energetyczny aktywności fizycznej, wiek, płeć, rasę, współistnienie otyłości. W przytoczonej meetaanalizie ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego mogło być zależne od różnych czynników. Autorzy meataanalizy zwrócili uwagę na dużą rozpiętość 13 analizowanych badań w zakresie częstotliwości, intensywności i czasu trwania aktywności fizycznej, co prowadziło do różnych definicji „niskiego, średniego i wysokiego” poziomu PA, a więc braku możliwości oceny optymalnego kosztu energetycznego, który powinien być zużyty w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia nadciśnienia. Dowody z metaanalizy podkreślają zatem potrzebę prowadzenia na tym polu randomizowanych, kontrolowanych badań, na dużą skalę.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.