Shutterstock

Hymekromon – nowe perspektywy terapeutyczne znanego leku na choroby dróg żółciowych ►

Udostępnij:
– Potencjał terapeutyczny hymekromonu wzbudza duże nadzieje także w onkologii i immunologii – mówi prof. dr hab. n. med. Beata Kasztelan-Szczerbińska z Kliniki Gastroenterologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Hymekromon jest związkiem chemicznym będącym pochodną kumaryny bez właściwości przeciwzakrzepowych. Stosowany doustnie jako lek o działaniu usprawniającym odpływ żółci, poprawiającym skład żółci i rozkurczowym.

Ma on unikalny trójfazowy mechanizm działania:
• działanie choleretyczne – wzmaga wydzielanie żółci o niskiej gęstości,
• działanie cholekinetyczne – pobudza przepływ i wydalanie żółci z dróg żółciowych do jelit,
• działanie spazmolityczne – zmniejsza napięcie mięśni gładkich przewodów żółciowych i zwieracza Oddiego.

Wskazania do stosowania tego leku obejmują m.in. dyskinezy dróg żółciowych, stany po resekcji pęcherzyka żółciowego, objawy dyspeptyczne i zaburzenia trawienia po wykluczeniu innych przyczyn tych dolegliwości, leczenie wspomagające w innych chorobach z zaburzeniami sekrecji i wydalania żółci.

Znany lek – nowe możliwości
Na stronie internetowej ClinicalTrials.gov widnieją aktualnie dwa badania kliniczne z wykorzystaniem hymekromonu. Pierwsze – amerykańskie z udziałem pacjentów z pierwotnym stwardniającym zapaleniem dróg żółciowych, a drugie – fińskie, gdzie hymekromon ocenia się w terapii wspomagającej u pacjentów z infekcją COVID-19. To ostatnie badanie ma związek ze zmianą wskazań i przeznaczenia istniejących leków do terapii innych niż pierwotne wskazania.

Ponieważ potwierdzono, że hymekromon jest inhibitorem syntetycznej syntezy kwasu hialuronowego, pojawiło się dużo badań testujących tę substancję w kontekście chorób, w których dochodzi do redukcji syntezy kwasu hialuronowego, czyli chorób nowotworowych, chorób z włóknieniem, zapalnych, autoimmunologicznych. Badania przeprowadzane na zwierzętach, a także z udziałem ludzi potwierdzają istotny spadek kwasu hialuronowego w plwocinie i we krwi. Przerywają więc kaskadę reakcji prowadzących do rozwoju chorób. Dzięki temu mechanizmowi hymekromon daje nadzieję na wykorzystanie terapeutyczne także w onkologii i immunologii.

Badania te potwierdziły także, że hymekromon jest lekiem o wysokim profilu bezpieczeństwa, co sprawia, że jest chętnie stosowany przez lekarzy i pacjentów.

 
Patronat naukowy Akademii:

Polska Grupa Ekspertów NAFLD
Przewodniczący - prof. dr hab. n. med. Marek Hartleb
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.