Szymon Czerwiński

IBS – nowe terapie ►

Udostępnij:

Prof. Grażyna Rydzewska podczas Top Medical Trends 2024 mówiła o nowym podejściu do choroby, jaką jest zespół jelita drażliwego, a także o nowych dostępnych terapiach rekomendowanych przy tym schorzeniu.

W trakcie konferencji TMT24 prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii PIM MSWiA wygłosiła wykład dotyczący zespołu jelita drażliwego (IBS).

Nowe terapie na IBS

Jak mówiła zgromadzonym podczas wykładu lekarzom POZ, zupełnie zmieniło się podejście lekarzy do choroby, jaką jest IBS. Nie jest już traktowana jako choroba psychosomatyczna, czynnościowa, tylko zaburzenie osi jelito-mózg.

– Zespół jelita nadwrażliwego traktujemy jako zaburzenie interakcji osi mózgowo-jelitowej. W związku z tym terapie celowane, przyczynowe są terapiami nakierowanymi na mikrobiotę. W leczeniu IBS kluczowa jest zmiana diety i przyjmowanie błonnika rozpuszczalnego, czyli prebiotyku. Jeżeli nie możemy go uzupełniać w diecie, to suplementacja preparatów z błonnikiem. Są dostępne bardzo dobre preparaty powszechnie dostępne w naszych aptekach –  stwierdziła ekspertka.

Również ważne jest zadbanie o suplementację kwasu masłowego (błonnik jest substratem do produkcji kwasu masłowego). – Proszę pamiętać tylko, żeby korzystać z tych wyłącznie mikro otoczkowanych, bo one docierają do jelita grubego. Powinno się stosować także probiotyki, spośród których wybieramy te, które działają przy IBS, czyli: Saccharomyces cerevisiae, Lactobacillus plantarum 299v i wybrane mieszanki wieloszczepowe – tłumaczyła prof. Rydzewska.

– Z leków jakie może przepisać lekarz to Ryfaksymina alfa – 14-dniowa kuracja 1600 mg na dobę. Rekomendowana jako działanie przyczynowe, które reguluje mikrobiotę – kontynuowała.

Oczywiście nie zapominamy o terapiach dostępnych od dawna, czyli lekach przeciwdepresyjnych w niskich dawkach stosowanych u wybranych pacjentów (one również regulują oś mózgowo-jelitową), a także lekach rozkurczowych, spazmolitycznych, które również mają wspomagające działanie.

Dieta Low Fodmap – jak ją stosować?

– Dieta Low Fodmap jest bardzo dobrą dietą, ale od lat stosowaną globalnie dosyć źle. Jest to dieta o mocnych dowodach naukowych, które udowadniają wspierające działanie podczas terapii pacjenta z zespołem jelita nadwrażliwego. Szczególnie pomaga łagodzić wzdęcia. Ale pacjenci często źle ją stosują – mówiła ekspertka.

– Okres restrykcji związanych z dietą powinien być krótki. Mówiło się, że do 8 tygodni, teraz mówimy o 2 tygodniach. Jeżeli po 2 tygodniach mamy efekt korzystny diety, to zaczynamy okres reintrodukcji, czyli wprowadzamy wszystkie wcześniej zabronione pokarmy w tolerowanych dawkach. To jest filozofia diety Low Fodmap, czyli - wykrywamy, co nam szkodzi i jemy tego mniej. Powinno się jeść wszystko, ale w dawkach tolerowanych – dodała.

Bóle brzucha skurczowe, czynnościowe – jakie algorytmy postępowania w gabinecie lekarza?

Zapytana o algorytmy postępowania przez lekarza POZ przy bólu brzucha, prof. Rydzewska powiedziała, że leczenie rozkurczowe jest leczeniem objawowym, w którym wykorzystuje się powszechnie stosowane leki: – Nie podpisuję się pod niektórymi publikacjami mówiącymi o algorytmach stosowania leków rozkurczowych. Większość z tych leków nie ma dobrych badań.

Rozmowa do obejrzenia poniżej.

 
Patronat naukowy Akademii:

Polska Grupa Ekspertów NAFLD
Przewodniczący - prof. dr hab. n. med. Marek Hartleb
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.