123RF

Kawa może być tajną bronią przeciwko NAFLD

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Iwona Konarska
|
Źródło: Medscape
Aktywność fizyczna i dieta a więc terapia otyłości jest niewątpliwie podstawą opieki nad pacjentami z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby (NAFLD)/niealkoholowym stłuszczeniowym zapaleniem wątroby (NASH). Ale co najmniej kilka filiżanek kawy dziennie stanowi dodatkowe potężne lekarstwo - powiedział Manal F. Abdelmalek, MD, MPH, na konferencji Gastroenterology Updates, IBD, Liver Disease Conference i zalecił co najmniej dwie do trzech filiżanek kawy dziennie pacjentom z NAFLD.
Na to stwierdzenie miała wpływ metaanaliza 16 badań obejmujących ponad 3000 osób pijących kawę i 132 000 osób, które nie są jej konsumentami; metaanaliza wykazała, że osoby pijące kawę były o 39% mniej narażone na wystąpienie marskości wątroby. Zebrano dowody na zależność od dawki: konsumenci spożywający dwie lub więcej filiżanek dziennie mieli o 47% zmniejszone ryzyko marskości wątroby w porównaniu z osobami niepijącymi, podczas gdy mniejsze spożycie wiązało się z 34% redukcją. Co więcej, badacze odkryli, że spożycie kawy wiązało się również ze zmniejszeniem o 27% prawdopodobieństwem rozwoju zaawansowanego zwłóknienia wątroby w porównaniu z osobami nie pijącymi kawy. - Jeszcze bardziej inspirujące są dowody na to, że kawa zmniejsza ryzyko raka wątrobowokomórkowego ” - powiedział gastroenterolog.

Przytoczył brytyjską metaanalizę 18 badań kohortowych z udziałem 2,27 mln uczestników i 2905 przypadków, a także 8 badań kliniczno-kontrolnych. Badacze poinformowali, że picie co najmniej dwóch filiżanek kawy dziennie wiązało się z 35-% redukcją ryzyka raka wątrobowokomórkowego, niezależnie od innych czynników, np. palenia tytoniu czy otyłości.

Moderator sesji Norah A. Terrault, MD, MPH, zauważyła, że picie co najmniej dwóch filiżanek kawy dziennie wiąże się również ze zmniejszonym ryzykiem marskości wątroby u pacjentów z zakażeniem wirusem typu B lub C.

Jednak w wytycznych dotyczących NAFLD podkreśla się niezmiennie, że dieta i rutynowa aktywność fizyczna są obowiązkowe. Radzi się pacjentom, aby starali się przez co najmniej 150 minut tygodniowo wykonywać umiarkowane lub energiczne ćwiczenia aerobowe i/lub oporowe.
 
Patronat naukowy Akademii:

Polska Grupa Ekspertów NAFLD
Przewodniczący - prof. dr hab. n. med. Marek Hartleb
 
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.