Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Prace nad stworzeniem leku na bazie kisspeptyny

Źródło: Guzman S, Dragan M, Kwon H, de Oliveira V, Rao S, Bhatt V, Kalemba KM, Shah A, Rustgi VK e t al. Targeting hepatic kisspeptin receptor ameliorates non-alcoholic fatty liver disease in a mouse model. Journal of Clinical Investigation, 2022; DOI: 10.1172/JCI145889
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 28.07.2022
 
 
Szlak sygnałowy receptora kisspeptyny ma potencjalną rolę terapeutyczną w NAFLD i MAFLD – chroni wątrobę przed rozwojem tkanki tłuszczowej oraz redukuje stany zapalne i zwłóknienie.
Kisspeptyna to produkt genu KISS-1, który koduje kilka podobnych strukturalnie peptydów posiadających wspólny motyw C-końcowy. Jest to neuropeptyd wytwarzany głównie przez komórki nerwowe podwzgórza. Kisspeptynie przypisuje się główną rolę w procesie dojrzewania płciowego, hamuje też ona metastazę.

Naukowcy z Rutgers University ze względu na jej działanie zajęli się możliwością zastosowania kisspeptyny w leczeniu metabolicznie zależnej stłuszczeniowej choroby wątroby (MAFLD) i niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NAFLD).

Zarówno MAFLD, jak i NAFLD to choroby ciche, ponieważ zaczynają się od nielicznych objawów. Jednak w rezultacie następuje nagromadzenie tłuszczu w wątrobie, co prowadzi do stanu znanego jako stłuszczenie wątroby. W miarę postępów schorzenia dochodzi do zapalenia wątroby, co prowadzi do niealkoholowego stłuszczeniowego zapalenia wątroby (NASH). Po tym następuje zwłóknienie i marskość, w których wątroba ulega bliznowaceniu i nieodwracalnemu uszkodzeniu. Podgrupa pacjentów NASH z marskością wątroby również rozwinie raka wątroby. MAFLD/NAFLD są związane ze wzrostem liczby przypadków otyłości i cukrzycy typu 2.

Badaczom z Rutgers University chodziło o określenie roli kisspeptyny w metabolizmie wątroby u osób z wagą w normie i z otyłością. Badanie prowadzono na modelu mysim, stworzono go, przekarmiając myszy wysokotłuszczową, wysokocukrową zachodnią dietą.
Okazało się, że podawanie myszom kisspeptyny ochroniło je przed rozwojem stłuszczenia wątroby, następczego NASH i zwłóknienia. Kisspeptyna działa poprzez wiązanie swojego receptora, białka o nazwie KISS1R.

Badanie wykazało, że po usunięciu KISS1R z komórek wątroby kisspeptyna nie może funkcjonować, a myszy na diecie zachodniej rozwijają stłuszczenie wątroby. Uszkodzenie receptora KISS1R zdarza się u ludzi dość często, co stwierdzono w innych badaniach. Jak zauważono, poziomy kisspeptyny we krwi zmieniają się u pacjentów z NAFLD/MAFLD i w mysim modelu NAFLD/MAFLD.

– Szlak sygnałowy receptora kisspeptyny ma potencjalną rolę terapeutyczną w NAFLD i MAFLD – chroni wątrobę przed rozwojem tkanki tłuszczowej oraz redukuje stany zapalne i zwłóknienie. Może korzystnie wpływać na zdrowie i życie milionów pacjentów na całym świecie – stwierdził w opisie badań współautor Vinod K Rustgi, dyrektor hepatologii i profesor medycyny w Rutgers Robert Wood Johnson Medical School.

Obecnie ten sam zespół badawczy pracuje nad stworzeniem leku na bazie kisspeptyny. Badania kliniczne prawdopodobnie rozpoczną się w ciągu kilku najbliższych lat.

Opracowanie: Marek Meissner
 
Patronat naukowy Akademii:

Polska Grupa Ekspertów NAFLD
Przewodniczący - prof. dr hab. n. med. Marek Hartleb
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.