Wyślij
Udostępnij:
 
 
Jakub Ociepa/Agencja Gazeta

Andrzej Matyja: Wypowiedź wiceministra zdrowia jest nieprawdziwa

Autor: Krystian Lurka |Data: 20.02.2020
 
 
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja oburzył się tym, co powiedział wiceministra zdrowia Sławomira Gadomskiego w trakcie posiedzenia Sejmu, podczas którego rozmawiano o obywatelskim projektem dotyczącym wzrostu nakładów. Gadomski zasugerował, że przedstawiciele samorządu lekarskiego nie domagają się wzrostu wynagrodzeń lekarskich. - Wiceminister Gadomski przekazuje nieprawdziwe informacje - skomentował Matyja.
Podczas posiedzenia Sejmu 13 lutego wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski w trakcie swojego wystąpienia odniósł się do płacowych żądań w sektorze ochrony zdrowia.

- Słucham przedstawicieli okręgowych izb lekarskich, Naczelnej Izby Lekarskiej, mówią jednoznacznie, że już nie chcą i nie postulują zwiększenia wynagrodzeń lekarzy, że nie taki jest cel ich działań - powiedział wiceminister Gadomski.

Sprawę skomentował prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja.

- Wiceminister Gadomski przekazuje i rozpowszechnia nieprawdziwe informacje, które wprowadzają w błąd zarówno środowisko lekarskie, jak i opinię publiczną. Nieznane mi są fakty, które potwierdzałyby te słowa. Ponieważ samorząd lekarski nigdy nie wyrażał poglądów przedstawionych w cytowanej wypowiedzi, zwracam się do pana ministra o jej wyjaśnienie i sprostowanie - zażądał prezes Matyja. Przypomniał, że Naczelna Rada Lekarska wielokrotnie postulowała o zmiany wysokości płac w ochronie zdrowia i ich urealnienie na tyle, aby lekarze nie byli zmuszeni do podejmowania dodatkowego zatrudnienia kosztem należnego odpoczynku i z narażeniem zdrowia.

- Postulujemy o ustanowienie minimalnych dla lekarzy stażystów w wysokości średniej krajowej, dla tych bez specjalizacji i rezydentów dwukrotności średniej krajowej, dla lekarzy z pierwszym stopniem specjalizacji na poziomie dwuipółkrotności średniej krajowej oraz dla lekarzy ze specjalizacją wypłaty wynoszących trzykrotnej średniej krajowej - przypomniał Matyja.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe