Wyślij
Udostępnij:
 
 
Dawid Chalimoniuk/Agencja Gazeta

Andrzej Sośnierz: Będzie gorzej niż za komuny

Źródło: Gazeta Wyborcza
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 23.07.2020
 
 
– Przygotowane przez rząd zmiany w ustawie zdrowotnej doprowadzą do centralizacji gorszej niż za komuny – mówi Andrzej Sośnierz, poseł Porozumienia Jarosława Gowina i były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
21 lipca sejmowa Komisja Zdrowia rozpatrywała projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią COVID-19 oraz po jej ustaniu. Niespodziewanie wiceprzewodniczący komisji Bolesław Piecha z PiS zaproponował do niego pakiet poprawek zmieniający sposób funkcjonowania NFZ. Zmiany mają na celu pionizację struktury funduszu przez ujednolicenie sposobu finansowania, zapisanie, że dyrektorzy oddziałów realizują swoje zadania na mocy upoważnienia od prezesa, nie są autonomiczni. – To wprowadza rewolucję w zdrowiu, o wszystkim ma decydować prezes NFZ. Będzie ręczne sterowanie kontraktami – ocenia „Gazeta Wyborcza” i pyta Sośnierza, czy głosował przeciwko zmianom. Poseł odpowiada, że są złe i krytykuje posłów z klubu, którzy głosowali „za”.

– Ubolewam nad tym, że tak bez refleksji dali się namówić do zmiany tak ważnej ustawy i przyjęli te wszystkie poprawki bez zmrużenia oka. O co w nich chodzi? Żeby mieć maksymalnie dużą kontrolę nad pieniędzmi w zdrowiu i dzielić je po uważaniu – wyjaśnia Sośnierz.

– Dyrektorzy oddziałów będą mieli pełnomocnictwa od prezesa NFZ – podkreśla „Gazeta Wyborcza”.

– Tak, ale za każdym razem podejmując w jego imieniu decyzję, będą musieli ją uzgadniać. Tak się nie da funkcjonować – komentuje Sośnierz.

– Prezes będzie ogłaszał wszystkie konkursy na leczenie, będzie je unieważniał, będzie decydował, jaki komu przyznać kontrakt. Prezes będzie przyznawał szpitalom ryczałty. Prezes będzie mógł ustalać stawki za konkretne leczenie. Cesje kontraktów będą wymagały zgody prezesa, refundacja leczenia za granicą też. Jak się prezes nie zgodzi, to trudno. Zażalenia na czynności prezesa będzie można wnieść tylko do prezesa. I co wtedy zrobi prezes? Złoży samokrytykę? To wszystko jest naprawdę gorsze niż za komuny. Wtedy wojewodowie sami dzielili pieniądze u siebie. Teraz dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ nie będzie miał zupełnie nic do powiedzenia – podsumowuje Sośnierz.

Przeczytaj także: „Prezes Niedzielski o pionizacji NFZ”, „Pion(k)izacja płatnika”, „Sośnierz: Za co mamy chwalić ministra? Za podawanie nieprawdziwych danych?” i „Sośnierz: Na wojnie z koronawirusem potrzebny jest generał i śmiała strategia, na przykład moja”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe