Wyślij
Udostępnij:
 
 
Ministerstwo Zdrowia

Cieszyński o e-receptach

Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Autor: Krystian Lurka |Data: 08.01.2020
 
 
Od 8 stycznia obowiązują recepty w postaci elektronicznej, papierowe mogą być wydawane w określonych przypadkach. - Ponad 63 miliony e-recept wystawiono w Polsce od końca maja 2018 r. W tym roku resort i farmaceuci spodziewają się 750 mln - powiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podczas konferencji prasowej.
- Do 7 stycznia ponad 10 mln pacjentów otrzymało 63 miliony recept, a tylko 7 stycznia wystawiono ich ponad 1,6 mln. 81 tys. lekarzy do końca 2019 r. wystawiło przynajmniej jedną e-receptę. Najstarszy lekarz miał 91 lat, najmłodszy 24 lata. Z kolei najstarszy pacjent, który otrzymał elektroniczną receptę miał 107 lat, a najmłodszy dwa miesiące. Szkolenia z e-recepty i Internetowego Konta Pacjenta przeszło 60 tys. osób w 650 miastach. Do placówek i lekarzy trafiło 4,5 mln materiałów informacyjnych - wyliczał wiceminister Cieszyński.

Dodał, że pacjenci nie powinni się obawiać, że jeśli lekarz nie będzie mógł lub chciał wystawić e-recepty, odejdą z kwitkiem.

Janusz Cieszyński zapewnił, że po pierwsze wystawione przed 8 stycznia papierowe recepty będą realizowane, po drugie – będą honorowane również te wystawione od 8 stycznia.

Przyznał, że są określone sytuacje, w których recepty mogą być wystawiane w formie papierowej.

- Obecnie można wystawić w formie papierowej receptę w przypadku recepty dla siebie oraz dla rodziny, a także wtedy, gdy nie ma dostępu do systemu, na przykład podczas wizyty domowej – powiedział Cieszyński.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe