Wyślij
Udostępnij:
 
 
iStock

Co trzeci szpital w Polsce ma poważne kłopoty finansowe – analiza

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 17.01.2022
 
 
Podwyżki, przede wszystkim gazu i prądu, niepokoją zarządzających szpitalami i organy je prowadzące. Nie bez powodu – już dziś 26,3 proc. szpitali jest w słabej, a kolejne 6,5 proc. w bardzo złej sytuacji finansowej.
– Już co trzeci szpital w Polsce ma poważne kłopoty finansowe – wynika z danych opracowanych specjalnie dla „Dziennika Gazety Prawnej” przez Dun & Bradstreet. O tym, że sytuacja placówek medycznych się pogorszyła, świadczą też dane zebrane przez rejestr dłużników BIG InfoMonitor i bazę informacji kredytowych BIK. Zgodnie z nimi problemy z rozliczeniami z dostawcami i bankami miały na koniec listopada 2021 r. 92 firmy związane z działalnością szpitalną. To o pięć więcej niż przed rokiem.

– Zdaniem ekspertów niepokojący jest też drastyczny wzrost zaległości. Przeterminowane zobowiązania wobec dostawców i banków od listopada 2020 r. do listopada 2021 r. zwiększyły się o ponad 80 proc. – do 39,5 mln zł. W rezultacie średni dług jednego przedsiębiorstwa podwyższył się z 251,7 tys. zł do 429,4 tys. zł – wylicza „Dziennik Gazeta Prawna”, dodając, że podwyżki cen gazu mogą tylko spotęgować tę sytuację, czyli sprawić kolejny wzrost liczby szpitali w kłopotach”.

„DGP” opisuje przykład z Radomia.

– W 2021 r. rachunki szpitala za gaz opiewały na kwotę ok. 3 mln zł. Prognoza na ten rok to 8,7 mln zł – mówi w rozmowie z „DGP” Elżbieta Cieślak, rzeczniczka Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Podkreśla, że szpital czeka pilnie na zapowiadane przez rząd rozwiązania dotyczące preferencyjnych cen gazu dla tzw. odbiorców wrażliwych, czyli między innymi szpitali.

Przeczytaj także: „Ile za gaz zapłacą w kaliskim szpitalu?”, „Noworoczny ból głowy dyrektorów” i „Kilkusetprocentowe podwyżki za gaz i prąd”.

 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.