Archiwum

Co z nowym programem lekowym w SM? ►

Udostępnij:
– Do końca września planujemy zakończyć wszystkie prace dotyczące nowego programu lekowego w stwardnieniu rozsianym – zapowiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
W ostatnim czasie w Polsce nastąpiło wiele korzystnych zmian dotyczących leczenia chorych na stwardnienie rozsiane (SM). Mają oni dostęp do większości terapii, które są obecnie zarejestrowane na świecie, i mogą być wcześnie leczeni, czyli wtedy, kiedy ta choroba dopiero się zaczyna – ale to nie wszystko. Eksperci apelują o złagodzenie zbyt restrykcyjnych kryteriów włączenia do drugiej linii leczenia, które zupełnie nie przystają zarówno do rekomendacji międzynarodowych, jak i do ChPL.

„Kurier Medyczny” spytał wiceministra o to, czy zapowiadane zmiany w programach lekowych SM, czyli złagodzenie kryteriów wejścia do drugiej linii leczenia oraz połączenie dwóch programów, mają szanse wejść w życie wraz z listopadową listą refundacyjną.

– Tak, planujemy to. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji na koniec sierpnia przekazała nam raport na ten temat do akceptacji i ostatecznych rozmów z firmami farmaceutycznymi. Do końca września planujemy zakończyć wszystkie prace związane z nowym programem lekowym. Z uwzględnieniem terapii, które powinny być refundowane. Wnioskowanych jest wiele terapii – i w pierwszej, i w drugiej linii. Większość będzie refundowana na pewno – zapewnił wiceminister Miłkowski w rozmowie z „Kurierem Medycznym”.

Wypowiedź wiceministra do obejrzenia poniżej. 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.