Dzień dobry
Dołącz do nas w mediach społecznościowych:
Udostępnij
Redaktor: Krystian Lurka

Co ze zdrowiem psychicznym Donalda Trumpa?

PAP/EPA

Nieobliczalne zachowanie i radykalne komentarze o Iranie i papieżu spowodowały, że znów pisze się o zdrowiu psychicznym prezydenta Donalda Trumpa.

Ostatnie zachowanie Trumpa jest niespójne – prezydent używa wulgaryzmów, mówi długo i padają z jego ust twierdzenia nieoparte na faktach – wymienia „New York Times”, podając jako przykłady jego wypowiedzi na temat zniszczenia cywilizacji Iranu i ataki na papieża Leona XIV.

Dziennik sugeruje, że nawet niektórzy byli sojusznicy i doradcy Trumpa zastanawiają się, czy prezydent nie stał się bardziej niezrównoważony. Osoby te określają go mianem „ewidentnie szalonego”.

Nie jest to tylko obawa wyrażana przez lewicowców i specjalistów od zdrowia psychicznego stawiających diagnozy na odległość. Takie głosy można usłyszeć wśród emerytowanych generałów, dyplomatów i zagranicznych urzędników.

Zaniepokojenie stanem zdrowia Trumpa wyrażają też niektórzy przedstawiciele prawicowych środowisk, w tym protrumpowskiego ruchu MAGA. Była jego zwolenniczka Marjorie Taylor Greene mówi, że grożenie zniszczeniem cywilizacji Iranu to nie surowa retoryka, lecz szaleństwo. Skrajnie prawicowa twórczyni podcastów Candace Owens nazwała prezydenta „ludobójczym szaleńcem”.

Demokraci wzywają do usunięcia Trumpa z urzędu na podstawie 25. poprawki do konstytucji USA albo drogą impeachmentu.

Członek Komisji Sprawiedliwości w Izbie Reprezentantów Jamie Raskin apeluje do lekarza Białego Domu o poddanie prezydenta badaniu funkcji poznawczych w związku z jego retoryką dotyczącą wojny z Iranem.

Zwraca uwagę na objawy wskazujące na demencję i pogorszenie funkcji poznawczych.

Podkreśla też, że ostatnio kraj był świadkiem coraz bardziej niespójnych, zmiennych, bluźnierczych, niezrównoważonych i zastraszających publicznych wypowiedzi i wybuchów prezydenta Trumpa.

Natomiast republikanie w Kongresie i członkowie gabinetu prezydenta pozostają lojalni wobec Trumpa – przynajmniej publicznie. 

– To, co krytycy nazywają „psychozą”, obrońcy prezydenta nazywają strategią – donosi „New York Times”.

Przeczytaj także: „Zdrowiem zajmie się antyszczepionkowiec i zwolennik teorii spiskowych?”„Sen o Ameryce”.

Więcej tekstów z cyklu „Czy za granicą leczą lepiej?” po kliknięciu w poniższy baner.

Źródło:
New York TimesPAP
Działy: Aktualności w Menedżer Zdrowia Aktualności
Tagi: Donald Trump USA czy za granicą leczą lepiej zdrowie zdrowie psychiczne