Wyślij
Udostępnij:
 
 
iStock

Coraz więcej dzieci sięga po alkohol

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 21.09.2022
 
 
Tagi: alkohol, nieletni
Aż trzy czwarte nieletnich deklaruje, że w minionym roku często lub bardzo często odczuwało zdenerwowanie i rozdrażnienie. Ponadto 62 proc. – zniechęcenie, znużenie, a ponad połowa czuła bezradność i była nieszczęśliwa. 60 proc. młodzieży sięgało przez to po alkohol.
Powyższe statystyki pochodzą z raportu „Młodzież 2021” przygotowanego przez Centrum Badania Opinii Społecznej.

CBOS w swoich ostatnim badaniu – w związku z doświadczeniem pandemii – o samopoczucie psychiczne w 2021 r. zapytało uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych.

– Zdaniem ekspertów stan, jaki wyłania się z analizy wyników badania, sprzyja sięganiu po używki, w tym przede wszystkim łatwo dostępny alkohol. Od stycznia do sierpnia tego roku liczba ujawnionych nieletnich pod wpływem wyniosła 5,2 tys. W tym samym okresie w 2019 r., przed pandemią, było to 4,8 tys. Z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że nieletni są też pacjentami izb wytrzeźwień. W 2021 r. trafiło do nich w sumie 155 nieletnich chłopców i dziewcząt, rok wcześniej – 124, a w 2019 r. – 292. Danych za 2022 r. jeszcze nie ma – wylicza „Dziennik Gazeta Prawna”, omawiając dokument.

Przeczytaj także: „Alkohol – problem społeczny” i „Alkohol – ojciec polskich chorób”.

 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.