Wyślij
Udostępnij:
 
 
Czego słuchają sławy polskiej medycyny w trakcie wielogodzinnych operacji?
 
Działy: Aktualności
The Doors, Led Zeppelin, Rolling Stones i Eric Clapton - to artyści, których piosenki często słuchane są... w szpitalach. Z badania przeprowadzonego przez firmę Spotify wynika, że aż 90 procent chirurgów słucha muzyki na sali operacyjnej.
Największą popularnością cieszą się ostre, rockowe brzmienia. Ile lekarzy, tyle muzycznych preferencji. - Jedni wybierają ostre brzmienia, inni muzykę klasyczną, a niektórzy szukają skupienia w ciszy. Z badania przeprowadzonego przez firmę Spotify wynika, że ci ostatni stanowią najmniej liczną – podaje TVN.

Według danych zebranych przez Spotify, aż 90 procent chirurgów na całym świecie słucha muzyki na sali operacyjnej. Co ciekawe, aż 49 procent z nich wybiera muzykę rockową. W czołówce plasują się takie piosenki, jak "Break on Through" The Doors, "Whole Lotta Love" Led Zeppelin, "We will rock you" Queen, "Cocaine" Erica Claptona czy "Rebel rebel" Davida Bowiego.

- Oj, przy Metallice mi się zdarzało. I to w najbardziej hałaśliwym wydaniu - opowiada anestezjolog dr Marcin Rawicz (Warszawski Szpital dla Dzieci). - Kiedyś, przy kilkunastogodzinnej operacji przełyku, wysłuchaliśmy, powiedziałbym, dzieł wszystkich Brahmsa - dodaje lekarz. Z kolei Led Zeppelin to ulubiony zespół do operowania doktora Adama Domanasiewicza, światowej sławy chirurga z Wrocławia.

Przy muzyce operują także kardiochirurdzy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Na co dzień wykonują najtrudniejsze zabiegi kardiologiczne, w tym przeszczepy serca.

- To ma, w mojej obserwacji, bardzo dobry wpływ na cały zespół - opowiada kardiochirurg dr Jacek Wojarski. - czasami nawet sobie podśpiewamy troszeczkę, jak jest fajny refren. Muzykę puszczają jednak tylko w przypadku, gdy zastosowano znieczulenie ogólne.

Z szacunku dla pacjentów. - Nie chcemy im się narzucać z muzyką. Oni inaczej traktują zabieg operacyjny. Dla nich jest to wielkie przeżycie, dla nas po prostu praca, taka codzienna więc traktujemy to zupełnie inaczej - wyjaśnia dr Ryszard Walas, kierownik Oddziału Naczyniowego Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, cytowany przez TVN.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe