Dawcy szpiku: Polska od zera do milionera

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Tomasz Kotliński
|
Źródło: TK, Dziennik Gazeta Prawna
Apele do Polaków przyniosły skutek: gdy chodzi o liczbę dawców szpiku zaczynaliśmy z pozycji "Kopciuszka", dziś jesteśmy światowym liderem. Na całym globie jest 26 milionów potencjalnych dawców szpiku, z tego milion z nich mieszka w Polsce - podano podczas odbywającego się w Walencji 42. kongresu Europejskiego Towarzystwa Przeszczepiania Szpiku i Krwi (EBMT).
Ciągle zwiększa się liczba potencjalnych dawców szpiku kostnego. Procedura jest prosta, pobiera się od dawców, krwiotwórcze komórki macierzyste w celu przeszczepu. W ten sposób leczy się choroby układu krwiotwórczego czyli białaczki, chłoniaki i szpiczaki.

Przez rok od jesieni 2015 roku liczba potencjalnych dawców szpiku zwiększyła się z 25 do 26 milionów. Dane te zawiera międzynarodowa baza potencjalnych dawców szpiku Bone Marrow Donors Worldwide (BMDW).
Co ciekawe rośnie liczba przeszczepów komórek krwiotwórczych od zgodnych tkankowo dawców niespokrewnionych. W Europie było więcej takich przeszczepów niż tych od rodziny czy rodzeństwa.

Dane za 2013 rok wskazują, że przeszczepy od dawców niespokrewnionych stanowiły 53 proc., przeszczepy rodzinne stanowiły 38 proc., pozostałe 9 proc. to transplantacje od częściowo niezgodnych dawców rodzinnych - czytamy na stronie zdrowie.dziennik.pl.

W Polsce baza dawców szpiku rośnie z roku na rok. Jesteśmy w czołówce krajów z największym rejestrem osób przebadanych pod względem zgodności tkankowej ( trzecie miejsce w Europie ), które wyraziły gotowość do oddania komórek macierzystych.

Najbardziej pożądanymi do przeszczepów są komórki macierzyste pobierane od brata lub siostry czy osób blisko spokrewnionych. Jeżeli nie mamy zgodnego tkankowo rodzeństwa szukać trzeba w pełni zgodnego dawcy niespokrewnionego. Z pomocą przychodzą światowe i krajowe banki dawców szpiku.

BMDW podało, że na całym świecie corocznie około 50 tysięcy chorych szuka w pełni zgodnego tkankowo dawcy krwiotwórczych komórek macierzystych od osób niespokrewnionych - informuje zdrowie.dziennik.pl.
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.