Centrum e-Zdrowia

EKUZ w aplikacji mojeIKP

Udostępnij:
Wchodzą w życie nowe ułatwienia dla pacjentów, od teraz wniosek o wydanie EKUZ można składać poprzez Internetowe Konto Pacjenta. Można też wystąpić w mojeIKP o elektroniczny certyfikat zastępujący Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.
W czasach tak wysoko rozwiniętej technologii powinniśmy z niej korzystać, aby ułatwiać sobie życie. Dlatego decydenci wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom z kolejnym projektem. Od teraz w aplikacji mojeIKP będziemy mogli wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Coraz więcej Polek i Polaków chce korzystać z rozwiązań e-zdrowia, dlatego systematycznie rozszerzany jest zakres funkcji dostępnych w IKP i mojeIKP. Dostęp do EKUZ w aplikacji mobilnej to jedno z bardziej oczekiwanych rozwiązań.

Certyfikat, gdy nie masz przy sobie karty
Możliwość uzyskania certyfikatu zastępującego EKUZ w aplikacji mojeIKP to znaczne ułatwienie dla osób przebywających za granicą, które nagle potrzebują leczenia, a z różnych przyczyn nie mają przy sobie karty. Certyfikat daje prawo do leczenia za granicą na takich samych zasadach jak EKUZ. Działa też wstecz. Zapomniałeś o karcie lub ją zgubiłeś? Dzięki aplikacji mojeIKP możesz zawnioskować o certyfikat i otrzymać go na telefon, a potem przesłać placówce, która udzieliła pomocy medycznej.

Certyfikat zastępujący kartę EKUZ zawsze pod ręką? Teraz to już możliwe. Zastąpiliśmy kolejny dokument papierowy, który musiał mieć podpis i pieczątkę pracownika NFZ, wygodną wersją cyfrową z elektronicznym podpisem. W efekcie, jeśli zapomnieliśmy o EKUZ, eCertyfikat otrzymamy znacznie szybciej, wprost na mojeIKP.

Drugą nowością w mojeIKP jest możliwość złożenia wniosku o wydanie EKUZ i sprawdzenia, na jakim etapie realizacji jest karta, kiedy ją można otrzymać i do kiedy jest ważna.

EKUZ i wyroby medyczne na IKP
Obecnie pacjenci mają dostęp do szczegółowych informacji na temat realizacji e-zleceń na wyroby medyczne i ich naprawy. Wszystkie zlecenia, wraz z informacją o etapie realizacji, szczegółach dotyczących przepisanych wyrobów, ich zakupie oraz kosztach refundacji, znajdują się na IKP w zakładce „Apteczka”.

Więcej na stronie internetowej: www.pacjent.gov.pl/ekuz-w-mojeikp.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.