Farmaceuci apelują o wprowadzenie kod wizualny na pudełka z lekami

Udostępnij:
Po pomyłce farmaceuty z Międzychodu (Wielkopolska), która omal nie skończyła się śmiercią miesięcznego dziecka, farmaceuci zaapelowali o to, by kolor i nadruki na opakowaniach różnych leków różniły się między sobą istotniej niż dzisiaj.
I zbierają podpisy pod petycją odpowiedniej treści.

Jak opisuje portak mgr.farm organizatorzy zwracają uwagę, że jednym z czynników sprzyjającym pomyłkom jest podobieństwo opakowań różnych produktów leczniczych, wynikające z ich jednolitości wizualnej. - Często posiadają one taki sam kształt, rozmiar, układ treści, motywy graficzne i kolory. Różnią się jedynie nazwą własną, choć i ta potrafi być bardzo zbliżona do nazwy innego leku (np. Bisocard i Bisacodyl) – pisze mgr. farm .

- Taka sytuacja jest efektem polityki producentów, którzy ujednolicają wygląd opakowań leków w taki sposób, aby kojarzone one były z ich marką (tzw. visual identity, corporate identity) - głosi treść petycji. - Niestety praktyka ta komplikuje pracę farmaceutów i techników farmaceutycznych i utrudnia wychwycenie ludzkiego błędu związanego np. z niewłaściwym przygotowaniem leku dla pacjenta.

Podpisujący się pod petycją farmaceuci i technicy farmaceutyczni apelują do Ministerstwa Zdrowia o podjęcie inicjatywy legislacyjnej, której efektem byłoby powstanie wytycznych dotyczących tworzenia opakowań leków (wydawanych z przepisu lekarza) minimalizujących ryzyko ich wzajemnego pomylenia i w jasny sposób identyfikujących przynależność do określonego wykazu.

Propozycja zawarta w petycji jest bardzo szczegółowa. Autorzy proponują sporządzenie czterech wykazów leków i oznaczenie każdego z wykazów konkretnym kodem graficznym, wg. klucza:

• wykaz A – substancje bardzo silnie działające – biały napis na czarnym tle z białą obwódką,
• wykaz B – substancje silnie działające – czerwony napis na białym tle z czerwoną obwódką
• wykaz N – środki odurzające – biały napis na czarnym tle z czerwoną obwódką,
• pozostałe środki farmaceutyczne – czarny napis na białym tle z czarną obwódką.

Inicjatywa godna uwagi. Bo choć nie wykluczy do zera ryzyka pomyłek, zmniejszy je. Tyle, że zawsze będzie można pomylić jeden „ biały napis na czarnym tle z białą obwódką” z innym białym napisem na czarnym tle z białą obwódką”.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.