Francja: Testowanie eksperymentalnego leku zakończone śmiercią uczestnika testu

Udostępnij:
Mężczyzna będący w stanie śmierci mózgowej, który testował nowy lek portugalskiej firmy Bial zmarł w niedzielę (17 stycznia) w szpitalu w Rennes. Pięciu innych ochotników jest hospitalizowanych.
Testy odbywały się w prywatnym laboratorium klinicznym Biotrail w Rennes. Nowy lek testowało 90 osób. Działanie substancji aktywnej miało oddziaływać na wahania nastrojów, stany lękowe i zaburzenia koordynacji ruchowej w chorobach neurodegeneracyjnych.

AFP podaje, że sześć osób przyjęło większą dawkę testowanego leku. Jedna z nich zmarła. A pięć osób jest hospitalizowanych. Pozostałe 84 osoby zażyły mniejszą dawkę leku i ich stan zdrowia jest stabilny.

Poszkodowanymi w wyniku testu zostało sześciu mężczyzn w wieku od 28 do 49 lat. Do testu klinicznego przystąpili w dobrym stanie zdrowia. Uczestnikom testu, których hospitalizowano grożą nieodwracalne uszkodzenia mózgu. Trudno obecnie ustalić ich skalę.

AFP podała, że francuska prokuratura rozpoczęła trzy śledztwa. Wszystkie testy kliniczne tego leku zawieszono. Ochotników wezwano na badania lekarskie.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.