iStock

Ile wniosków o kredyty na studia medyczne?

Udostępnij:
Tagi: studia, studenci
Ponad 600 wniosków, kilka decyzji negatywnych i spore zainteresowanie studentów – to główne konkluzje po zakończeniu pierwszej tury przyjmowania wniosków o kredyty na studia medyczne. Właśnie rozpoczyna się kolejna.
– Ten mechanizm został wprowadzony ustawą z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2232). Oficjalne uruchomienie naboru wniosków (czyli podpisanie umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego oraz Pekao SA) miało miejsce w lipcu 2022 r. – przypomina „Dziennik Gazeta Prawna”, wyjaśniając, że „kredyt na preferencyjnych warunkach może być udzielony studentom płatnych studiów lekarskich (zarówno niestacjonarnych na uczelniach publicznych, jak i stacjonarnych oraz niestacjonarnych na uczelniach prywatnych), prowadzonych w języku polskim”.

Po ukończeniu studiów absolwent będzie miał dwie możliwości – albo po upływie dwóch lat od ukończenia studiów zacząć spłacać zobowiązanie, albo może postarać się o jego umorzenie. To drugie rozwiązanie jest obwarowane dwoma warunkami – przepracowaniem w publicznej ochronie zdrowia 10 lat i uzyskaniem w ciągu 12 lat od ukończenia studiów tytułu specjalisty w dziedzinie medycyny uznanej za priorytetową. Kwota kredytu to 20 tys. zł lub 18 tys. zł za semestr, w zależności od tego, czy student chce, by pokrył on koszty czesnego w bieżącym i następnych latach akademickich, czy też chce w ten sposób zapłacić za ubiegły rok.

Jak w wyjaśnia – w „Dzienniku Gazecie Prawnej” – rzecznik prasowy Banku Pekao SA Paweł Jurek, do 30 września przyjmowane były wnioski obejmujące finansowanie opłat za rok akademicki 2021/2022.

– Przyjmowanie wniosków na sfinansowanie bieżących i przyszłych opłat za studia rozpoczniemy po 1 października – podkreśla.

Na razie Bank Pekao SA jako jedyny uruchomił ten instrument finansowania kierunków medycznych.

Do 29 września wpłynęło ponad 600 wniosków i tylko nieliczne z nich zostały odrzucone.

Przeczytaj także: „Kredyt na studia medyczne”.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.