Szymon Czerwiński

Izabela Leszczyna: Podstawą zmiany jest poprawa wyceny świadczeń ►

Udostępnij:
– Nasze postulaty, które zawarliśmy w programie wyborczym, są naszymi zobowiązaniami i nie mamy zamiaru się z nich wycofywać – zadeklarowała minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas konferencji Priorytety w Ochronie Zdrowia 2024.
Minister Izabela Leszczyna gościła 31 stycznia na Zamku Królewskim w Warszawie na dorocznej konferencji Priorytety w Ochronie Zdrowia 2024 organizowanej przez wydawnictwo Termedia.

Biorąc aktywny udział w „Sesji inauguracyjnej. Zdrowie po wyborach – nowe otwarcie”, zapewniła, że „zna system ochrony zdrowia od podszewki”.

– Po to, aby wiedzieć, jakie są w tym sektorze bolączki, wystarczy być pacjentem czy pacjentką, dlatego też konkrety na sto dni rządu z kampanii wyborczej przedstawiane przez polityków Koalicji Obywatelskiej, a jestem członkinią rządzącego bloku, na pewno zostaną realizowane – zadeklarowała minister zdrowia.

Zmiana wycen wpłynie na dostępność do lekarza
– Główną bolączką wszystkich uczestników rynku ochrony zdrowia, która jest szczególnie uciążliwa dla pacjentów, jest dostępność dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i lekarzy specjalistów. Ten problem jest znany wszystkim od wielu lat. Wszyscy o tym mówią, ale nikt nie rozwiązał tego problemu skutecznie. Wspólnie z prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia Filipem Nowakiem zamierzamy to zmienić. Staramy się ulepszyć tę piramidę świadczeń – stawiamy na POZ i dostępną tam opiekę koordynowaną. Dopiero na końcu pacjent, jeśli będzie taka potrzeba, ma trafić do szpitala. Nas nie stać na to, żeby człowiek chory leżał dwa, trzy tygodnie w szpitalu – wyjaśniła minister Leszczyna, podając przykład.
W drodze na konferencję widziała reklamę: „Kompleksowa diagnoza w jeden dzień”.

– Myślę, że jeśli takie rzeczy się zdarzają na świecie i, co widać, także w Polsce, to może uda nam się takie procedury przenieść do publicznej ochrony zdrowia – stwierdziła.

– Podstawą zmiany jest poprawa wyceny świadczeń – po to, aby świadczeniodawcom zaczęło się opłacać – wskazała.

Kolejne priorytety
Minister Leszczyna podkreśliła również, że dla resortu priorytetem jest centralna rejestracja medyczna i cyfryzacja.

– Mamy dużo do zrobienia. Nie jest możliwe, żebyśmy mieli taką receptę jak teraz. Nie może też być tak, że lekarz rodzinny czy specjalista więcej niż połowę wizyty spędza na wypisywaniu w komputerze recept, obawiając się przy tym, że popełni na nich błąd. System elektroniczny musi być przyjazny i dostępny dla lekarzy – zaznaczyła.

Odniosła się też do kwestii refundacji, zapewniając, że „do połowy tego roku zostanie wprowadzony system, który będzie automatycznie wskazywał poziom refundacji na recepcie”.

– System musi mieć przejście na system manualny, aby lekarz sam – jeśli uważa, że wie, iż ta refundacja należna jest inna – mógł to zmienić. Ponieważ my jesteśmy tylko urzędnikami, a to lekarze są specjalistami – wyjaśniła.

Wskazała również na dwa następne priorytety.

– To przede wszystkim kobiety – kobiety, które umożliwiły zmianę w kraju, będą na pewno w centrum naszego zainteresowania – mówiła, deklarując, że już 31 stycznia odbędzie się briefing prasowy, na którym zostanie ogłoszony pakiet bezpieczeństwa zdrowia dla kobiet.

– To pakiet dobrych informacji dla pań, młodych kobiet i dziewczynek – zapewniła minister Leszczyna.

– Musimy inaczej wycenić i znacząco zróżnicować wycenę porodu. To jest bezwzględnie potrzebne w sytuacji, która zdarza się raz albo kilka razy w życiu kobiety. Dziewczyna musi wiedzieć, że jak będzie w ciąży, to cały świat się nią zaopiekuje, a na pewno lekarz i system ochrony zdrowia. Odmówienie znieczulenia okołoporodowego jest w pewnym sensie formą przemocy wobec kobiet. To się dzieje tu i teraz – nad tym musimy popracować – oceniła.

– Ostatnia rzecz to psychiatria dziecięca. Mamy już powołany zespół z panią konsultant krajową. Stawiamy na to, że to eksperci zdecydują, jak dobrze zainwestować w zdrowie psychiczne dzieci 3 mld zł, o które mamy więcej decyzją KPRM i prezydenta – podsumowała.

„Sesja inauguracyjna. Zdrowie po wyborach – nowe otwarcie” w całości do obejrzenia poniżej:



W panelu uczestniczyli także:
– rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec,
– Małgorzata Gałązka-Sobotka z Uczelni Łazarskiego,
– Anna Gołębicka z Centrum im. Adama Smitha,
– Łukasz Jankowski z Naczelnej Izby Lekarska,
– Joanna Miłachowska z Pracodawców dla Zdrowia i Siemens Healthineers,
– Filip Nowak z Narodowego Funduszu Zdrowia,
– Andrzej Podlipski z Pracodawców Medycyny Prywatnej i Scanmedu.

Moderatorem był Bartosz Kwiatek z Polsat News.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.