Jak doszło do śmiertelnej pomyłki pielęgniarki? Podejrzany chlorek potasu

Udostępnij:
W poniedziałek Krakowem wstrząsnęła wieść o śmierci dziewczynki, której podano niewłaściwy lek. Trwają ustalenia i dociekania, co było bezpośrednią przyczyną zgonu małej pacjentki.
- Błąd wykryto natychmiast, podjęto reanimację dziecka, niestety nie udało się go uratować, mimo że lekarze robili, co mogli - tłumaczy Anna Górska, rzecznik Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. - Natychmiast zawiadomiliśmy policję i prokuraturę, przekazaliśmy im całą dokumentację medyczną dziecka – dodaje.

Jak podaje „Gazeta Krakowska” sekcję zwłok przeprowadzono we wtorek. Wyniki nie są jeszcze znane. - Przedawkowanie chlorku potasu może wywołać zaburzenia krążenia, a nawet doprowadzić do tego, że serce przestaje bić - wyjaśnia dr Jarosław Woroń, specjalista farmakologii klinicznej ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Podkreśla, że chlorek potasu jest jednym z najczęściej pomyłkowo używanych roztworów w farmakoterapii.

Anna Górska, rzecznik szpitala, potwierdza, ze w przypadku 3-miesięcznej Basi doszło właśnie do zatrzymania akcji serca.

Tadeusz Wadas, przewodniczący rady Małopolskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych zwraca uwagę, że czynników, które mogły wpłynąć na ewentualną pomyłkę pielęgniarki, jest wiele. Od przemęczenia po leki, które co tydzień przychodzą do szpitali z różnych hurtowni, w różnych opakowaniach i dawkach - co także może przyczyniać się do tego rodzaju pomyłek.

Jak podaje „Gazeta Krakowska” swoje woje stanowisko po tragedii w szpitalu Żeromskiego wydał także prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski. Od wyników postępowania prowadzonego przez prokuraturę uzależnia decyzję w sprawie dalszych losów obecnego kierownictwa tej placówki.

Przeczytaj także tekst pod tytułem: "Pielęgniarka pomyliła ampułki z lekarstwem. Zmarło trzymiesięczne dziecko".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.