iStock

Kara za zakażenie współpracownika – projekt ustawy

Udostępnij:
Opublikowano poselski projekt ustawy o rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli podczas epidemii COVID-19 – zapisano w nim, że „pracodawca może żądać od podopiecznego podania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu” oraz, że „osoba, która zachoruje, może złożyć wniosek o odszkodowanie za zakażenie się od współpracownika, który się nie zbadał”.
Projekt grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości udostępniono na sejmowej stronie internetowej. Wniosła go grupa posłów PiS. Do reprezentowania wnioskodawców upoważniono posła Pawła Rychlika. Projekt skierowano do pierwszego czytania podczas sejmowej Komisji Zdrowia.

Szczegóły
W dokumencie zapisano, że „pracodawca może żądać od pracownika, w terminie wyznaczonym z wyprzedzeniem nie krótszym niż 48 godzin, nie częściej niż raz w tygodniu, podania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS­‑CoV­‑2 wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed jego okazaniem”, a także, że „pracownik jest uprawniony do nieodpłatnego wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 finansowanego ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19”. Prawo do nieodpłatnego wykonania testu przysługuje pracownikowi raz w tygodniu, ale ta częstotliwość może ulec zmianie ze względu na sytuację epidemiczną.

W przypadku, gdy pracownik nie przekaże pracodawcy informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu, jest traktowany jak osoba, która nie poddała się badaniu. Taki zatrudniony nadal może wykonywać pracę na dotychczasowych zasadach – w dokumencie nie zapisano możliwości niedopuszczenia zatrudnionego do pracy z powodu braku negatywnego wyniku testu – ale może on zostać zobowiązany do zapłaty świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia wirusem SARS­‑CoV­‑2 osobie, u której je potwierdzono i która ma uzasadnione podejrzenie, że doszło do tego w zakładzie pracy.

– Wysokość świadczenia odszkodowawczego wynosi równowartość pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 2 ust. 5 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę obowiązującego w dniu złożenia wniosku – napisano w projekcie.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: Poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.