Mądrala: Przepytam pana Gryzę i pana Jacynę z sieci szpitali

Udostępnij:
- Sieć szpitali stała się faktem. Na dzisiaj możemy powiedzieć, że relatywnie niewiele się zmieniło. Trudno uznać to za sukces, bo celem zmian miała być znacząca poprawa funkcjonowania szpitali. Pewne jest jedno: reformy z ostatniego roku dały szpitalom więcej pieniędzy. Pozostaje pytanie, na ile szpitale efektywnie je wydadzą. I między innymi o tym porozmawiamy podczas "Priorytetów 2018" - zapowiada Andrzej Mądrala, moderator sesji "W sieci prawdy".
Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP, prezes zarządu Centrum Medycznego MAVIT, przewodniczący Platformy "Zdrowe Zdrowie" Pracodawców RP, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych:
- Sesja "W sieci prawdy" rozpocznie się o godzinie 10.05 i potrwa do 11.05. Paneliście to Grzegorz Giererak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, Piotr Gryza, wiceminister zdrowia, Andrzej Jacyna, pełniący obowiązki prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, Michał Kępowicz, dyrektor do spraw relacji zewnętrznych Philips Health Systems Poland & Baltics, Anna Partyka-Opiela, Senior Associate, Lider Zespołu Compliance w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, Rafał Staszewski, kanclerz do spraw szpitali klinicznych i rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Marek Wójcik, ekspert zdrowotny Związku Miast Polskich, Mariusz Wójtowicz, prezes zarządu Szpitala Miejskiego w Zabrzu, członek zarządu Polskiej Federacji Szpitali i Robert Zawadzki, ekspert Pracodawców RP.

O co zapytam?

Pan Grzegorz Gielerak rok temu patrzył na sieć z dużym optymizmem. Mówił, że efektywne zarządzenie szpitalem to elastyczność zarządzania budżetem szpitala. Spytam dyrektora o to, jakie ma przemyślenia po pierwszym kwartale funkcjonowania sieci, czy udaje się jeszcze lepiej zarządzać szpitalem i czy jest w stanie ocenić w jakim procencie Jego szpital wywiązał się z oczekiwań Narodowy Fundusz Zdrowia związanych z wypłacanym co miesiąc ryczałtem. Wspólnie zastanowimy się również, czy wprowadzone w ostatnim roku zmiany w ochronie zdrowia spowodują poprawienie sytuacji ekonomicznej szpitala czy wręcz przeciwnie.

Pana Piotra Gryzę zapytam o to, jak planuje dbać o efektywność szpitali "sieciowych" oraz czy jest plan, aby sieć szpitali była dostosowana do map potrzeb zdrowotnych. Wiceminister zapewne odpowie też na pytanie, czy budowany przez niego system ma prawo odpowiedzieć na podstawowe potrzeby polskich pacjentów. Pana Andrzeja Jacynę poproszę o przedstawienie pierwszej analizy funkcjonowanie sieci. Spytam o to, jak ocenia efektywność zastosowanego rozwiązania i czy prawdziwe są pogłoski o przypadkach drastycznego obniżenia liczby realizowanych świadczeń przez podmioty finansowane ryczałtem. Pan prezes zapewne odpowie też na pytanie, jak wygląda kwestia kontraktowania świadczeń medycznych, które nie zostały objęte umowami sieciowymi i czy te konkursy są nadzieją na utrzymanie możliwości dalszego funkcjonowania prywatnych placówek. Spytam też o to, czy uważa, że przetasowania na rynku usług medycznych wpłyną na lepszą sytuację pacjentów i ich dostępność do świadczeń medycznych. Pytanie jest o tyle zasadne, że trudno znaleźć szpital, w którym nie ma znacznej kolejki oczekujących.

Z panem Michałem Kępowiczem porozmawiam na temat tego, co mogą zyskać szpitale dzięki wprowadzeniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych, dlaczego warto w nie inwestować, szczególnie w dobie funkcjonowania ustawy o sieci oraz co jeszcze można zrobić, by wprowadzone przepisy stały się sprawnie funkcjonującą siecią.

Pani Anna Partyka-Opiela opowie o nowych obowiązkach dla dyrektorów szpitali w zakresie wdrożenia regulacji antykorupcyjnych.

Panu Rafałowi Staszewskiemu postawię pytanie, jak ocenia sieć szpitali z perspektywy trzech miesięcy. Spytam, czy widzi wady nowego rozwiązania i co by ewentualnie zmienił.

Pan Marek Wójcik jest ekspertem od lat związanym z ochroną zdrowia. Na co dzień spotyka się z wieloma samorządowcami, wielokrotnie podkreślał zagrożenia wprowadzonego systemu. Spytam, jak dzisiaj samorządy oceniają sieć szpitali, czy wiążą z nią nadzieję oraz czy widzą zagrożenia. Pamiętam, jak pan Wójcik, podczas jednej z konferencji, założył się z dwoma panami o skrzynkę jabłek twierdząc, że sieć szpitali będzie porażką pacjenta. Spytam eksperta również o to, czy, z perspektywy czasu, czuje się zwycięzcą, czy na ogłoszenie wyniku należy jeszcze poczekać.

Pana Mariusza Wójtowicza, który reprezentuje szpital miejski, zapytam o to, jak zmieniło się zarządzanie szpitalem pod reżimem prawnym nowej ustawy, jaka część aktywności szpitala nie znalazła się w sieci i jakie będą dalsze losy tych oddziałów. Pan Wójtowicz odpowie także na pytanie, czy wyeliminowanie dużej liczby zakontraktowanych szpitali prywatnych na Śląsku będzie miało wpływ na jego szpital, w tym na przykład na liczbę oczekujących pacjentów.

Pan Robert Zawadzki reprezentuje Pracodawców RP i prywatny szpital onkologiczny, który w sieci się znalazł. W związku z tym, że onkologia w większości nie jest finansowana ryczałtowo, spytam eksperta o to co, z jego punktu widzenia, się zmieniło w zarządzanie placówką. Ekspert odpowie również na pytanie, czy pacjenci zamiast obiecanej poprawy dostępności do świadczeń i kompleksowości leczenia nie zobaczą przypadkiem znacznej negatywnej zmiany.

Konferencja "Priorytety 2018" odbędzie się w czwartek (11 stycznia) na Zamku Królewskim w Warszawie. Sesja pod tytułem "W sieci prawdy" rozpocznie się o godzinie 10.05 i potrwa do 11.05, w Sali Wielkiej.

Przeczytaj także: "Hałabuz i Szczurek-Żelazko o pieniądzach w zdrowiu na „Priorytetach”.

Lista wszystkich panelistów i program w całości dostępny na stronie konferencji w zakładce: "Program".
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.