Wyślij
Udostępnij:
 
 
Jakub Ociepa/Agencja Gazeta

Matyja: Ministerstwo Zdrowia ogranicza pacjentom dostęp do lekarzy

Autor: Krystian Lurka |Data: 01.05.2020
 
 
- Zakazując personelowi medycznemu walczącemu z epidemią pracy w różnych miejscach, Ministerstwo Zdrowia pogarsza dostępność świadczeń opieki zdrowotnej wszystkim pacjentom w Polsce – przyznaje prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja, komentując to, że od 30 kwietnia mają oni zakaz pracy w różnych miejscach.
- Ponadto zawarte w rozporządzeniu [chodzi o rozporządzenie ministra zdrowia z 28 kwietnia 2020 r. w sprawie standardów w zakresie ograniczeń przy udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej pacjentom innym niż z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 przez osoby wykonujące zawód medyczny mające bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem lub zakażeniem tym wirusem – wyjaśnia „Menedżer Zdrowia”] zapisy oznaczają ograniczenia wolności obywatelskich, które możliwe są do wprowadzania jedynie w sytuacji ogłoszenia stanów nadzwyczajnych, czego rząd nie zrobił. Rozporządzenie nie mówi nic o rekompensacie utraconych wskutek wprowadzonego zakazu zarobków, pozostawiając to ważne zagadnienie w sferze regulacji niemającej postaci przepisu prawa. Narusza to poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego lekarzy i ich rodzin. Takie działania można interpretować, jako naruszenie wolności obywatelskich – ocenia prezes Matyja i informuje, że zwrócił się do rzecznika praw obywatelskich z zawiadomieniem, że wydanie rozporządzenia mogło naruszyć wolności oraz prawa człowieka i obywatela, a także wolności i prawa obywatelskie lekarzy.

Przeczytaj także: „Rozporządzenie w sprawie ograniczenia pracy medyków do jednego podmiotu”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.