Sławomir Kamiński/Agencja Wyborcza.pl

Nie spodziewajmy się dymisji

Udostępnij:

Minister Izabela Leszczyna zdementowała doniesienia medialne, że może przestać kierować resortem zdrowia. Przyznała, że umówiła się z premierem na to, że nie będzie kandydować do Parlamentu Europejskiego.

– Nie spodziewam się dymisji. Nie wybieram się do Brukseli – powiedziała minister Leszczyna 17 kwietnia w Radiu Zet.

Jej pracownicy dopytywali, czy to prawda, że wybiera się do europarlamentu.

Zaprzeczyła, bo umówiła się z premierem Donaldem Tuskiem na to, że nie będzie kandydować do Parlamentu Europejskiego.  

Minister mówiła też o jednorazowych e-papierosach i tabletce „dzień po”

Szefowa resortu pytana była również o przygotowanie przepisów zakazujących sprzedaży jednorazowych e-papierosów.  

– Rozmawialiśmy z premierem, dał mi zielone światło. Jutro spotykam się w tej sprawie z prezes Biura ds. Substancji Chemicznych – zadeklarowała i zapewniła, że ustawę regulującą tę kwestię ma gotową.  

Powiedziała, że wprowadzenie zakazu drogą ustawową to jednak wielomiesięczny proces legislacyjny wymagający również notyfikacji na poziomie unijnym.

– To nie jest tak, że można to zrobić na pstryknięcie. Wielka Brytania wprowadziła to, ponieważ jest poza Unią Europejską i było jej łatwiej – wyjaśniła.  

W związku z tą długą ścieżką resort ustala, czy na czas procedowania ustawy można wprowadzić zakaz handlu jednorazowymi e-papierosami ze względu na ich szkodliwość i można ogłosić w Biurze Informacji Publicznej. Jeśli będzie to możliwe, taki zakaz mógłby zostać wdrożony przed wakacjami. W innym przypadku pozostanie dłuższa ścieżka ustawowa, a w maju i czerwcu Ministerstwo Zdrowia chce przeprowadzić w szkołach akcję edukacyjną o szkodliwości e-papierosów.  

Sprawa wydawania recept farmaceutycznych na antykoncepcję awaryjną 
17 kwietnia skończył się konsultacje projektu wprowadzającego pilotażowy program dla aptek, w ramach którego farmaceuci będą mogli wypisywać recepty na pigułki „dzień po” pacjentkom powyżej 15 lat.  

Izabela Leszczyna odniosła się też do krytycznych uwag szefa Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasza Jankowskiego do projektu.  

– Od lat lekarze nie zgadzają się z tym, że farmaceuta to też zawód medyczny. Przez pięć lat farmaceuci uczą się dokładnie tego, jak dany lek wpływa na ludzki organizm. Jeśli prezes NIL nie zgadza się z tą tezą, nie będę z nim polemizować. Wprowadzam rozporządzeniem zasadę, że usługa farmaceutyczna, czyli wywiad i wydanie leku w kontekście tabletki „dzień po”, będzie finansowana w ramach pilotażu przez Narodowy Fundusz Zdrowia – podkreśliła i zadeklarowała, że w dokumencie znajdą się zapisy zapewniające ochronę prawną farmaceutom wystawiającym takie recepty. 


Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.